Práve je 21 Nov 2024, 09:50




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 1 ] 
Stavba kvetu Sarracenie 
Autor Správa
Obrázok používateľa

Založený: 17 Júl 2009, 14:57
Príspevky: 68
Bydlisko: Žarnovica
Odoslať Stavba kvetu Sarracenie
Rod Sarracenia má veľmi špecifický kvet. Aj moja stará mama bola ohúrená týmto kvetom, ale aj sklamaná, čakala totiž, že sa kvet celkom otvorí a odhalí tak peľnice (tyčinky) a semenník, čnelku a bliznu (piestik)...tieto časti kvetu zakrýva takzvaná ambrella - rozšírená čnelka, ale o tom neskôr.
Táto zvláštna stavba kvetu je vlastne akýsi utvorený mechanizmus pre opeľovačov. Pramení to zo skutočnosti, že kvety rodu Sarracenia sú cudzosprašné. To znamená, že kvet čaká na usilovnú včielku či čmeliaka, ktorí doňho vlezú a opelia ho s peľom z inej (susednej) Sarracenie a zároveň naberie ďalší peľ pre inú "susednú" Sarraceniu :) Zamotaný príbeh, ale príroda je práve o takýchto vzťahoch.

Vrátim sa, ale k tomu mechanizmu. Je prispôsobený k tomu, aby rastlina nebola opelená vlastným peľom. Znie to divne, ale keď sa pozorne zahľadíte na jej kvet, hneď to pochopíte.
Hmyz sa do kvetu dostane po vrchnej časti okvetnéto lístku (to je ten, ktorý "vylieza" z ambrelly) a je nasmerovaný otvorom nad ním do útrob kvetu, kde už čakajú tyčinky s veľkými peľnicami a s nádielkou peľu. Zrelý peľ padá do ambrelly. Pri tejto ceste do kvetu najprv naráža na bliznu a aby to bolo zaujímavejšie, blizna nie je jedna ale je ich dokopy päť na rozšírenej čnelke inak nazvanej ambrella. Na bliznu sa tak dostáva peľ zo "susedných" rastlín. Potom sa už opeľovač dostáva konečne dnu a preberá peľ nalepením na svoje telo.
Cesta z kvetu vedie presne naopak ako cesta dnu a to pod okvetným lístkom, ktorý opeľovač svojim telom nadvihne a zároveň tak bráni v kontakte s bliznou. Iróniou by ale bolo, keby opeľovač nezamieril na druhý kvet, ale do jednej z prvých jarných pascí, však v prírode je všetko možné a mrcha Sára sa aj takto môže odvďačiť za službičku :D

Obrázok

ObrázokObrázokObrázokObrázok

No trochu som zišiel od témy, prepáčte :D
Je tu teda možnosť umelého opelenia, ktoré sa dá zrealizovať pomocou jemného štetca nabratím peľu z ambrelly a prenesením na bliznu kvetu inej kvitnúcej Sarracenie...odporúčam peľ naniesť aspoň na tri blizny, čím viac, tým je opelenie efektívnejšie. Kvet je zrelý a pripravený k opeleniu zhruba po troch či štyroch dňoch po otvorení, kdežto naopak peľ dozrieva omnoho neskôr. Preto existuje medzi nami pestovateľmi možnosť výmeny peľu a tak aj alternatíva kríženia. Žiaľ "plodnosť" peľu je krátkodobá a nedá sa ani uchovať v chladničke.

Po opelení kvetné lístky odpadnú a kvet sa vzpriami ("postaví sa"), teraz je už možné ambrellu naozaj nazvať ambrellou (dáždnik), zároveň sa začne zväčšovať semenník kde behom niekoľkých mesiacov dozrievajú semená.

_________________
Karol Gazdík

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Mäsožravky.sk
http://www.masozravky.sk/

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


20 Apr 2010, 12:40
Profil
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 1 ] 


Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
cron

[ rastliny ]       [ galéria ]       [ časopis ]       [ foto ]