nuz, nazov ako z bulvarneho media, ale co uz, to nebudeme riesit..
ale je dobre, ze niekto konecne vysiel aj s dacim inym ako zabehnute klise - myslim vo vede. skostnatene struktury sice nove pohlady beru ako podradne, ale kto chce robit vyskum, najdolezitejsia je podpora najblizsieho okolia a tu zrejme pan Baluska ma a dufam, ze mu dlho vydrzi. napokon aj darwina najskor vysmiali, ked predstavil vtedajsej vedeckej obci myslienku, ze niektore rastliny su masozrave.
co sa tyka komunikacie, tazko sa da usudzovat, ze rastliny su nadradene vo vztahu k zivocichom a ze ich ovladaju. vztahy medzi organizmami sa vyvijaju sucastne. aj medzi rastlinami a nami. to, ze pestujeme psenicu (napr.) na velkych plochach nevymyslela len psenica. je to sucastne posobenie.. to uz nie je ta prva psenica, co ju nasi davni predkovia ako prvu zacali pestovat. my sme na nu posobili svojim slachtenim, svojim usudkom, ktory psenica len tazko mohla "riadit". proste my sme slachtili, psenica sa menila. socialny boj s inymi rastlinami nevyhrala ta povodna psenica, ale ta preslachtena. to ta sa dalej mnozi a jej geny sa siria. no a keby sme z nejakeho dovodu vymizli ako druh my, s nami sa stratia i mnohe nase kulturne druhy, najma tie extremne preslachtene, takze myslim, ze sa jednoznacne neda hovorit o vitazoch v socialnom boji druhov na zemi.
na okraj, clanok o socialnom boji rastlin:
http://journal.plantae.sk/uniinfo/info/socialny_boj.htmtakze ja nemyslim, ze sa da povedat, ze ludstvo sluzi flore. inac, aj ked niekde nieco posadime, na tom mieste sme predtym iny druh znicili, takze vseobecne to urcite neplati. navyse vytvarame monokultury, ktore su z ekologickeho hladiska nestabilne, co vobec nie je dobre a pochybujem, ze by to nejaky rastlinny druh "chcel".
co sa tyka siete a komunikacie rastlinnych jedincov, tak rad by som sa dostal k podrobnostiam vyskumu.