Práve je 21 Máj 2018, 14:05

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 11 ] 
Hnednutie listov na orchidei Paphiopedilum 
Autor Správa

Zalo┼żen├Ż: 09 Aug 2009, 21:28
Pr├şspevky: 4
Odosla┼ą Hnednutie listov na orchidei Paphiopedilum
Dobry den, potreboval by som poradit, zacali mi hnednut listy na orchideii, mam ju len 3 tyzdene.
Polievam ju prevarenou vodou, normalne som ju zvrchu zalial :roll:
Aky je spravny sposob polievania tejto orchideii , ake velke moznostvo vody???, polievam ju kazdych 10dni,
A rad by som vedel preco zacali hnednut tie listy, ci sa da este nejak zachranit, alebo mi odhnije uplne. :roll: :roll:

Moze byt to hnednutie sposobeny priemym pobytom orchidei na slnku ??

Obrázok
Obrázok
Obrázok

09 Aug 2009, 21:35

Zalo┼żen├Ż: 11 Feb 2008, 11:11
Pr├şspevky: 580
Odosla┼ą Re: Hnednutie listov na orchidei Paphiopedilum
Nie je to Paphiopedilum, ale Phalenopsis. Hnedne preto, lebo sa jedn├í o rastlinu k├║pen├║ v "oby─Źajnom" obchode, ktor├ę v poslednej dobe b├Żvaj├║ zaplavovan├ę nekvalitn├Żmi dovezen├Żmi orchideami z Holandska. Tieto rastliny s├║ vypestovan├ę nar├Żchlo s cie─żom ─Źo najsk├┤r prinies┼ą zisk, bez oh─żadu na to, ─Źi v podmienkach z├íkazn├şka pre┼żij├║ alebo nie. Preto maj├║ slab├ę pletiv├í a nie s├║ prisp├┤soben├ę na nijak├Ż v├Żkyv podmienok. Ten (v tomto pr├şpade vy┼í┼íia intenzita oslnenia v porovnan├ş s tmou v obchode a zrejme za s├║─Źinnosti s vysokou teplotou vzduchu) sp├┤sobil po┼íkodenie pletiva, kde sa n├ísledne rozv├şja hubov├ę ochorenie, zrejme mokr├í hniloba. T├í je pre orchidey najnebezpe─Źnej┼íou skazou a boja sa jej aj profesion├ílny pestovatelia. Nie v┼íak ├║plne nezvl├ídnute─żnou. (Aj ke─Ć vzh─żadom na fyziologick├Ż stav rastliny jej v┼íak ve─żk├ę ┼íance ned├ívam.) Pou┼żil by som ┼íirokospektr├ílne fungic├şdy (pod─ża ponuky vo va┼íom okol├ş) a striekal by som ka┼żd├ę 2 t├Ż┼żdne (i ─Źastej┼íie, pod─ża ochrannej doby uvedenej na obale pr├şpravku), v┼żdy in├Żm postrekom, a┼ż k├Żm nenarast├║ nov├ę listy a po┼íkoden├ę neodpadn├║. Rastlinu treba dr┼ża┼ą v podmienkach s rozpt├Żlen├Żm svetlom (ale malo by ho by┼ą dostatok) a postupne privyka┼ą na vy┼í┼íiu hladinu oslnenia. ┼Żiadne postrekovanie vodou!!! To podporuje hnilobu a pren├í┼ía ju na ─Ćal┼íie rastliny (tieto hniloby b├Żvaj├║ dos┼ą n├íkazliv├ę). Vzduch sk├┤r such┼í├ş, aj ke─Ć orchidey maj├║ radi vlhk├Ż, ale hniloba vlhko vyu┼żije. Kvety hne─Ć odstr├íni┼ą, tie rastlinu vy─Źerp├ívaj├║. Sn├í─Ć to nejako rozchod├ş.

09 Aug 2009, 22:08

Michal Parvanov nap├şsal:
Nie je to Paphiopedilum, ale Phalenopsis. Hnedne preto, lebo sa jedn├í o rastlinu k├║pen├║ v "oby─Źajnom" obchode, ktor├ę v poslednej dobe b├Żvaj├║ zaplavovan├ę nekvalitn├Żmi dovezen├Żmi orchideami z Holandska. Tieto rastliny s├║ vypestovan├ę nar├Żchlo s cie─żom ─Źo najsk├┤r prinies┼ą zisk, bez oh─żadu na to, ─Źi v podmienkach z├íkazn├şka pre┼żij├║ alebo nie. Preto maj├║ slab├ę pletiv├í a nie s├║ prisp├┤soben├ę na nijak├Ż v├Żkyv podmienok. Ten (v tomto pr├şpade vy┼í┼íia intenzita oslnenia v porovnan├ş s tmou v obchode a zrejme za s├║─Źinnosti s vysokou teplotou vzduchu) sp├┤sobil po┼íkodenie pletiva, kde sa n├ísledne rozv├şja hubov├ę ochorenie, zrejme mokr├í hniloba. T├í je pre orchidey najnebezpe─Źnej┼íou skazou a boja sa jej aj profesion├ílny pestovatelia. Nie v┼íak ├║plne nezvl├ídnute─żnou. (Aj ke─Ć vzh─żadom na fyziologick├Ż stav rastliny jej v┼íak ve─żk├ę ┼íance ned├ívam.) Pou┼żil by som ┼íirokospektr├ílne fungic├şdy (pod─ża ponuky vo va┼íom okol├ş) a striekal by som ka┼żd├ę 2 t├Ż┼żdne (i ─Źastej┼íie, pod─ża ochrannej doby uvedenej na obale pr├şpravku), v┼żdy in├Żm postrekom, a┼ż k├Żm nenarast├║ nov├ę listy a po┼íkoden├ę neodpadn├║. Rastlinu treba dr┼ża┼ą v podmienkach s rozpt├Żlen├Żm svetlom (ale malo by ho by┼ą dostatok) a postupne privyka┼ą na vy┼í┼íiu hladinu oslnenia. ┼Żiadne postrekovanie vodou!!! To podporuje hnilobu a pren├í┼ía ju na ─Ćal┼íie rastliny (tieto hniloby b├Żvaj├║ dos┼ą n├íkazliv├ę). Vzduch sk├┤r such┼í├ş, aj ke─Ć orchidey maj├║ radi vlhk├Ż, ale hniloba vlhko vyu┼żije. Kvety hne─Ć odstr├íni┼ą, tie rastlinu vy─Źerp├ívaj├║. Sn├í─Ć to nejako rozchod├ş.

Dakujem za vysvetlenie. Ano orchidea je z Holandska a stala 12 euro, ci malo alebo vela, neviem posudit. Nejde o peniaze, ale o to ze to bol dar pre moju mamu, uz len s principu s zastavim v obchode kde som ju kupil, a spravim sa "hlupym" nech mi vysvetlia problem, preco hnednu tie listy. :lol:

09 Aug 2009, 22:44

Rad by som sa informoval, kde sa daju v Trencine alebo v okoli kupit orchidea vhodna do "bytovych" podmienok, nie tie rychlokvasky z Nizozemi

09 Aug 2009, 23:05

Priamo v Tren─Ź├şne neviem. Tu u m┼ła v Partiz├ínskom sa nie─Źo d├í, ale ke─Ć┼że m├ím rozostavan├Ż nov├Ż sklen├şk, d├ívno som nemno┼żil a ponuka je preto obmedzen├í. P├ír druhov (resp. hybridov) sa ale n├íjde. Inak pozn├ím p├ír orchide├írov v Turci, ak by bol z├íujem, kontakty poslem mailom.

10 Aug 2009, 09:41

Zalo┼żen├Ż: 28 Dec 2010, 09:56
Pr├şspevky: 1
Dobr├Ż de┼ł,mohli by ste mi posla┼ą kontakty na tych ,,orchidearov,,?─Ćakujem

28 Dec 2010, 10:11

Zalo┼żen├Ż: 12 Apr 2011, 13:45
Pr├şspevky: 3
vie mi niekto pom├┤c┼ą , mne l├şstky orchidei hnedn├║-─Źernaj├║ tak botkovato od spodku a nako─żko pri prevoze trochu premrzla stonka mi zdrevenela a u┼ż roka p├│l nevyhnala ┼żiadnu nov├║ hoci l├şstkov pekne prib├║da

12 Apr 2011, 14:07

na presnejsiu identifikaciu by sa zisla fotka a podrobnejsi opis kultivacnych podmienok.

12 Apr 2011, 20:50

v─Źera sa mi to nepodarilo hadam dnes to nejak vlo┼ż├şm

Pr├şlohy:
Sn├şmek 027 flora 2.JPG
Sn├şmek 027 flora 2.JPG [ 21.14 kB | Zobrazen├í 5623 kr├ít ]
13 Apr 2011, 07:56

tie bodky na baze listov su uplne normalne, je to sfarbenie mnohych kultivarov. kvitnu raz rocne, takze pol roka bez noveho kvetu je tiez ok. ak odumieraju cele listy, moze to byt nasledok spominaneho premrznutia.

13 Apr 2011, 13:06

dakujem :D tak ja si na tu stonku a kvet pockam :roll:

13 Apr 2011, 18:40
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 11 ] 

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]