Práve je 15 Okt 2019, 17:10

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 10 ] 
Hot Mexican - Tagetes lucida 
Autor Správa

Zalo┼żen├Ż: 05 Jan 2010, 23:45
Pr├şspevky: 33
Odosla┼ą Hot Mexican - Tagetes lucida
INFO
Tagetes lucida: prenikaj├║co vo┼łaj├║ca bylina dorastaj├║ca do v├Ż┼íky 50cm. Protistojn├ę listy s├║ vajcov├ęho tvaru, p├şlovit├ę, bodkovan├ę tukov├Żmi ┼żlazami. Hust├ę koncov├ę okvetie je obvykle ┼żlt├ę alebo ┼żltooran┼żov├ę, ┼íirok├ę 1cm.
Obrázok
V├Żskyt: T├íto rastlina p├┤vodne poch├ídza z Mexika a naj─Źastej┼íie sa vyskytuje v mexick├Żch ┼ít├ítoch Nayarit a Jalisco.

Zp├┤sob u┼żitia: Mexick├Ż Hui─Źolovia faj─Źia zmes tabaku selsk├ęho a Tagetes lucidy a pre "zjasnenie v├şzi├ş" pop├şjaj├║ n├ípoj naz├Żvan├Ż "tesquino" alebo "cai". Tagetes lucida sa pre svoje halucinog├ęnne ├║─Źinky ob─Źas faj─Ź├ş aj samotn├Ż.

├Ü─Źinky: Tagetes lucida b├Żva pova┼żovan├Ż za ─żahk├ę psychedelikum, ktor├ę prin├í┼ía pri zavren├Żch o─Źiach v├şzie. Tradi─Źne sa u┼ż├şva ─Źaj z Tagetes lucida na uk─żudnenie ┼żal├║dku, celkov├ę uvo─żnenie a na druh├Ż de┼ł ako r├Żchla pomoc po preh├Żrenej noci. Ako korenie b├Żva pre svoju nasladl├║ an├Żzov├║ chu┼ą pou┼ż├şvan├Ż do om├í─Źok, polievok a kuracej pe─Źene. Siln├Ż ─Źaj sp├┤sobuje pri zavren├Żch o─Źiach obrazce podobn├ę v├şzi├ím popisovan├Żch u┼ż├şvate─żmi peyotlu a ─żahk├║ euf├│riu.

V├Żsev: apr├şl a┼ż m├íj - predpestovan├ę na z├íhon
H─║bka v├Żsevu: 0,5cm
Kl├ş─Źi: 18 - 25 dn├ş pri teplote 20 - 25┬░C
Plocha pre pestovanie: cca 15x20cm pre jednu rastlinku

Na t├║to rastlinku som ÔÇ×narazilÔÇť pri prezeran├ş webu a pravdupovediac ma hne─Ć zaujla. Zohnal som si teda semienka a pustil sa do pestovania. Semienka som vysial do truhl├şku cca 0,5cm do substr├ítu na predpestovanie saden├şc. Tro┼íku som bol znepokojen├Ż ud├ívanou kl├ş─Źivos┼ąou 2-3 t├Ż┼żdne ale budi┼í, ja si na ne po─Źk├ím. Zasaden├ę semienka aj s truhl├şkom som polo┼żil na radi├ítor nech im je pekne teplo a zalial. Odvtedy zalievam rastlinky ka┼żd├Ż de┼ł, ked┼że sa voda r├Żchlo odparuje a nechcem aby zem zostala such├í. Po 4 ÔÇô 3 d┼łoch ma ale ─Źakalo pr├şjemn├ę prekvapenie. Rastlinky u┼ż za─Źali kl├ş─Źi┼ą a vystrkova┼ą sa spod zeme. Za t├Ż┼żde┼ł boli v┼íetky rastlinky u┼ż vykl├ş─Źen├ę. Cca po 2 t├Ż┼żd┼łoch u┼ż za─Źali pekne vyhadzova┼ą nov├ę poschodia a l├şstky. Uvid├şme ─Źo bude ─Ćalej...

Pr├şlohy:
Bez názvu.JPG
Bez názvu.JPG [ 79.46 kB | Zobrazená 6264 krát ]
Bez názvu 4.JPG
Bez názvu 4.JPG [ 68.73 kB | Zobrazená 6259 krát ]
Bez názvu 2.JPG
Bez názvu 2.JPG [ 70.55 kB | Zobrazená 6262 krát ]
13 Mar 2010, 14:06

Odosla┼ą Hot Mexican - Tagetes lucida
Tak po t├Ż┼żdni prin├í┼íam mal├Ż update. Rastlink├ím sa dar├ş v├Żborne a rast├║ ako z vody. Zatia─ż to vyzer├í tak, ┼że im ni─Ź nech├Żba. Som zvedav├Ż, ─Źo prinesie jarn├ę slnko... :)

Pr├şlohy:
Bez názvu3.JPG
Bez názvu3.JPG [ 68.29 kB | Zobrazená 6218 krát ]
Bez názvu2.JPG
Bez názvu2.JPG [ 65.79 kB | Zobrazená 6205 krát ]
Bez názvu.JPG
Bez názvu.JPG [ 75.21 kB | Zobrazená 6213 krát ]
19 Mar 2010, 18:06

Odosla┼ą Re: Hot Mexican - Tagetes lucida
Mus├şm poveda┼ą, ┼że priame a ostr├ę svetlo rastlink├ím plne vyhovuje a rast├║ pod n├şm ve─żmi r├Żchlo. Za t├Ż┼żde┼ł vyr├ístli cca o 2cm, ─Źo je pri tak├Żchto krpcoch poriadna zmena :D .

Pr├şlohy:
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg [ 56.44 kB | Zobrazená 6171 krát ]
Bez názvu2.jpg
Bez názvu2.jpg [ 54.2 kB | Zobrazená 6166 krát ]
Bez názvu3.jpg
Bez názvu3.jpg [ 52.27 kB | Zobrazená 6167 krát ]
25 Mar 2010, 17:10

Po 2 t├Ż┼żd┼łoch prin├í┼íam ─Ća─ż┼í├ş update...:P. Za ten ─Źas rastlinky podr├ístli o 6cm a v priemere maj├║ v├Ż┼íku 12cm. Ale u┼ż nastali aj prv├ę probl├ęmy :cry: . Za─Źali sa na nich pokr├║ca┼ą listy, ─Źo som prip├şsal vo┼ík├ím a tak som rastlinky postriekal pestic├şdom proti cicav├ęmu hmyzu - Pirimorom. Od posledn├ęho postreku ─Źo je asi 6 dn├ş sa ich stav pomaly zlep┼íuje a listy sa sna┼żia vyrovna┼ą. Sn├í─Ć som im uk├ízal ┼że si vybrali zl├Ż kvetin├í─Ź :D . Pomaly mi v kvetin├í─Źi vznik├í mal├Ż les, ke─Ć┼że rastlinky r├Żchlo rast├║ aj do ┼í├şrky, ale to je len dobre :lol: . No ni─Ź, pozrite si rad┼íej fotky... :?

Pr├şlohy:
Bez názvu3.JPG
Bez názvu3.JPG [ 50.65 kB | Zobrazená 6116 krát ]
Bez názvu2.JPG
Bez názvu2.JPG [ 42.02 kB | Zobrazená 6127 krát ]
Bez názvu.JPG
Bez názvu.JPG [ 47.64 kB | Zobrazená 6121 krát ]
10 Apr 2010, 09:42

Zdrav├şm v┼íetk├Żch, ktor├Ż ─Ź├ştali a ─Ź├ştaj├║ tento toppic. Najprv by som sa chcel ospravedlni┼ą, ┼że som sa vyka┼ílal na updatovanie fotiek a stavu rastl├şn. ─îiasto─Źne to bolo aj t├Żm, ┼że rastliny ner├ístli pod─ża mojich predst├ív a nechcel som ich v takom stave vystavova┼ą. Tak┼że teraz s├║ to u┼ż v podstate dospel├ę jedince, ktor├ę maj├║ prv├ę kvitnutie a vytvorenie semien za sebou. Prv├Ż kr├ít za─Źali kvitn├║┼ą asi tak v polovici m├íja. Chv├ş─żku vyzeral ich stav n├ídejne, no potom pri┼íli probl├ęmy. Ke─Ć┼że som rastliny predpestov├íval vn├║tri, nemalo im ─Źo posilni┼ą stonky a tak za─Źali pada┼ą ku zemi. Vyrie┼íil som to podopret├şm o ┼ípajdle ale ani to nie je ve─żmi ┼í┼ąastn├ę a hlavne funk─Źn├ę rie┼íenie. Rastlinky svojou v├íhou ve─ża kr├ít zlomia ┼ípajdlu a t├Żm p├ídom aj seba. Druh├í vec ─Źo ma ┼ítve je to, ┼że som neodhadol priestor pre pestovanie jednej rastliny. Zasadil som do truhl├şku viac semienok, z ktor├Żch (chvalabohu) vyr├ístlo len 10 dospel├Żch rastl├şn. Neviem si predstavi┼ą keby ich tam r├ístlo viac, u┼ż takto to je o hubu... ─Äal┼í├ş probl├ęm nastal s kore┼łmi. Desa┼ą rastl├şn na tak malom priestore iba s├║per├ş, ich korene sa navz├íjom prepletaj├║, vych├ídzaj├║ na povrch a t├Żm p├ídom znovu trpia len rastliny. Akon├íhle pri┼íli v├Ą─Ź┼íie tepl├í (nad 25┬░C) rastliny za─Źali usch├Żna┼ą a nepomohla ani ─Źastej┼íia z├ílievka. Vykvitn├║┼ą ale dok├ízali v poriadku a bez probl├ęmov, ─Źas┼ą semien u┼ż m├ím zozbieran├║, ─Ćal┼íiu zozbieram priebe┼żne, dok├Żm nedokvitn├║. Rastlinky maj├║ ale u┼ż svoje dni spo─Ź├ştan├ę a tak hne─Ć po dokvitnut├ş "p├┤jdu pod n├┤┼ż", preto┼że len trpia nedostatkom priestoru. Z vypestovan├Żch semien pl├ínujem zasia┼ą nov├║ gener├íciu mexi─Źanov, pri ktorej sa budem sna┼żi┼ą vyvarova┼ą chyb├ím z tohoto prv├ęho pestovania. Inak sa jedn├í o rastliny s kr├ísnymi aromatick├Żmi kvetmi a ┼íirok├Żm vyu┼żit├şm... :)

Pr├şlohy:
Bez názvu3.jpg
Bez názvu3.jpg [ 60.34 kB | Zobrazená 6007 krát ]
Bez názvu2.jpg
Bez názvu2.jpg [ 58.51 kB | Zobrazená 5996 krát ]
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg [ 64.93 kB | Zobrazená 6002 krát ]
16 J├║l 2010, 16:42

─Ćal┼íie fotky...

Pr├şlohy:
Bez názvu7.jpg
Bez názvu7.jpg [ 23.33 kB | Zobrazená 6000 krát ]
Bez názvu5.jpg
Bez názvu5.jpg [ 64.55 kB | Zobrazená 5993 krát ]
Bez názvu4.jpg
Bez názvu4.jpg [ 53.55 kB | Zobrazená 6002 krát ]
16 J├║l 2010, 16:44

Zalo┼żen├Ż: 11 Feb 2008, 11:11
Pr├şspevky: 585
niekedy je lepsie nechat rastliny spadnute. pokracovat v raste budu aj tak vzpriamene, a tym, ze spodky lezia, bude cela skupina viac roztiahnuta do plochy.
tie pokrcene lisky vyzeraju na dakeho roztoca...

16 J├║l 2010, 18:48

Po zemi r├ís┼ą nechceli. Zo za─Źiatku som si povedal, ┼że predsa len boli vo vn├║tri a stonky nemali od ─Źoho zosilnie┼ą a tak som ich nepodopieral. Len┼że nejako im ani po dlh┼íom ─Źase stonky neza─Źali hrubn├║┼ą, navy┼íe sa v├í─żali po zemi a mali o┼í├║chan├ę listy. S t├Żm rozto─Źom neviem ako to je. Postrekoval som rastliny nieko─żko kr├ít no v┼żdy bez v├Żsledku alebo nejakej zmeny. ┼Ąa┼żko poveda┼ą...

18 J├║l 2010, 18:59

Zalo┼żen├Ż: 10 Okt 2010, 19:27
Pr├şspevky: 16
V celku zauj├şmav├Ż by─ż a ─Źo ako to dopadlo zo ┼żatvou? splnila o─Źak├ívania? A pokra─Źujete aj na─Ćalej s pestovan├şm? ako sa im dar├ş? Odkia─ż a za ko─żko zo┼żeniem semia─Źka? :D V─Ćaka ;)

21 Okt 2010, 21:22

Listy a kvety som zbieral priebe┼żne po─Źas pestovania, ale u┼ż mi bohu┼żia─ż nezostalo ni─Ź z ├║rody :ugeek: . Rastlinky som skosil koncom leta, stonky zahodil, stejne boli dos┼ą zni─Źen├ę po─Źas├şm. Moment├ílne ich nepestujem, ide zima, t├Żm p├ídom by aj tak sk├┤r ner├ístli ako r├ístli :D . Semienka som kupoval z Prahy, na SVK som ich nevedel nikde zohna┼ą :).

22 Okt 2010, 17:36
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 10 ] 

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]