Práve je 27 Máj 2022, 14:05
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 8 ] 
Prvé stretnutie SSM 
Autor Správa
Obrázok používateľa

Založený: 17 Júl 2009, 14:57
Príspevky: 68
Bydlisko: Žarnovica
Odoslať Prvé stretnutie SSM
Neviem, či si toto môžem dovoliť, ale každopádne, aj tu sa objavia z času na čas mäsožravkári, ktorí musia byť tiež v obraze, však ak niečo, tak to zmaž Michal :)

Chcem vám oznámiť, že 29.8.2010 o 13:00 bude prvé stretnutie Spoločenstva slovenských mäsožravkárov (SSM) u Michala Parvanova v Partizánskom

Adresa:
Ing. Michal Parvanov
Lany 447/10
958 04 Velke Bielice
okres Partizanske


Program:
- Stretnutie bude spojene s prehliadkou Michalovho sklenika.
- Pri tejto prilezitosti Michal poskytne zlavu na svoje rastliny vo vyske 10-20% pre vsetkych ucasnikov, zalezi podla poctu v jeho zbierke.
- Michal pripraví prezentaciu o jeho expedicii v Ciernej hore.
- Marek Delinčák pripraví prezentáciu o nasom chystanom spolocenstve a mozno nieco ine.
- Ja pripravím prezentáciu o Aldrovande vesiculose stým, že záujemcom darujem svoje prebytky tejto rastliny.
- Vzájomná výmena rastlín
- V neposlednom rade, vynikajuca spolocnost, moznost konecne sa stretnut aj osobne, v pripade otazok poradit sa so skusenejsimy pestovatelmi a podobne.


Viac tu: http://www.masozravky.sk/forum/viewtopic.php?t=613

_________________
Karol Gazdík

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Mäsožravky.sk
http://www.masozravky.sk/

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


29 Júl 2010, 17:48
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 586
Odoslať Re: Prvé stretnutie SSM
jasne ze mozes, sam by som to tu zavesil, keby som stihal...
len doplnam, presny rozpis zliav bude hotovy asi az v den akcie a uvazujem i o ovela vacsich percentach pre niektore druhy...
a k planovanej prezentacii, uvidite nadhernu lokalitu Pinguicula hirtiflora, lokalitu Pinguicula balcanica, orchidey, ale aj co to z miestnej krajiny...

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


29 Júl 2010, 18:08
Profil

Založený: 05 Jan 2010, 23:45
Príspevky: 33
Bydlisko: LV
Odoslať Re: Prvé stretnutie SSM
Možno je to blbá otázka, ale môže prísť hocikto? :)


05 Aug 2010, 17:50
Profil

Založený: 24 Feb 2009, 14:02
Príspevky: 61
Odoslať Re: Prvé stretnutie SSM
to je super oznam... ak sa tu nájde niekto, kto pôjde z BA autom, ozvyte sa mi prosím...
prispejem na benzín... :roll:


06 Aug 2010, 07:52
Profil
Obrázok používateľa

Založený: 17 Júl 2009, 14:57
Príspevky: 68
Bydlisko: Žarnovica
Odoslať Re: Prvé stretnutie SSM
nippy napísal:
Možno je to blbá otázka, ale môže prísť hocikto? :)

áno, môže ;)

_________________
Karol Gazdík

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Mäsožravky.sk
http://www.masozravky.sk/

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


14 Aug 2010, 05:10
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 586
Odoslať Re: Prvé stretnutie SSM
no, aby som spravil nas prvy miting este atraktivnejsi, povodne slubovane zlavy na mr som mozno aj trochu prehnal. takze prave som dorobil rozpis zliav (nestiham ho digitalizovat, takze bude k nahliadnutiu az tu v dvoch ceruzkovych kopiach). zlavnene su takmer vsetky druhy mr, orchidy, tropicke druhy rastlin. bezna zlava, pri mnohych druhoch az 30% !!! najvyssie zlavy az 50%. nepenthesy a saracenie zacinaju od 7, najcastejsia cena pri rosickach 1,...
k dispozicii na vymenu ci kupu budu aj niektore zbierkove kusy, inak nepredajne; aj druhy, ktore bezne v plantae ponuke nie su !!
v prezentacii o mr ciernej hory uvidite druhy Pinguicula balcanica (na troch lokalitach), Pinguicula hirtiflora, par orchidei,...
tak dufam, ze zatial vahajucich podporim v spravnom rozhodnuti = prist.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


25 Aug 2010, 21:10
Profil
Obrázok používateľa

Založený: 17 Júl 2009, 14:57
Príspevky: 68
Bydlisko: Žarnovica
Odoslať Reportáž z prvého stretnutia SSM
Reportáž z prvého stretnutia pestovateľov mäsožravých rastlín na Slovensku

Konečne sa aj u nás na Slovensku pohli ľady diania a v nedeľu 29.8. 2010 sa uskutočnilo prvé stretnutie slovenských pestovateľov mäsožravých rastlín vo Veľkých Bieliciach, okres Partizánske, u Ing. Michala Parvanova, ktorý pre nás slovenských pestovateľov znamená akýsi „nosný pilier“ rozbiehajúceho sa projektu Spoločenstva slovenských mäsožravkárov (SSM).
Podobne ako Michal, tak aj „druhý pilier“, kapacita sama o sebe, Ing. Andrej Devečka nás poctil svojou návštevou a teda stretnutiu to dodalo určitú vážnosť. Stretnutia sa žiaľ nezúčastnil Mgr. Andrej Pavlovič, PhD, ktorý sa mäsožravým rastlinám venuje hlavne po vedeckej stránke. V každom prípade o našom chystanom projekte vie a vyjadril nadšenie, že konečne sa aj na Slovensku ide založiť určitá „organizácia“, v našom prípade komunita zoskupujúca pestovateľov mäsožravých rastlín, podobne ako Spoločnosti u našich českých bratov.
Organizátorom tohto stretnutia bol môj skvelý kolega Ing. Marek Delinčák, ktorý stretnutie aj sám navrhol a dobre urobil, nakoľko to odštartovalo chystaný projekt.
Začiatok stretnutia sa stanovil na 13-tu hodinu.
Samozrejme to chcelo množstvo príprav, vybavovania a hlavne spomínaného organizovania, ktoré prebiehalo v búrlivej diskusii na fóre masozravky.sk.
Marek sa priam filozoficky vyjadril k chystanému stretnutiu: „Od tejto jedinej nedele závisí budúcnosť SSM.“ Bol však optimistický, čo sa ale nedalo povedať o Michalovi, ktorý očakával nízku účasť. Na jeho prekvapenie sa nás zišlo 14, vrátane jeho. Možno sa smejete na tomto čísle, ale pre nás to znamenalo úspech a veríme, že každým rokom nás bude viac.
Najviac si cením, že na stretnutie prišli kolegovia z východných končín Slovenska, hoci to mali naozaj ťažké. Však len cesta trvala cca 4-5 hodín (ak nie viac), teda všetka česť. Presne tak, hovorím o vás Maťo a Jaro, vďaka, že ste prišli! A ešte spomeniem nášho administrátora fóra masozravky.sk, Petra Melagu, ktorý na stretnutie taktiež prišiel. Teda vďaka aj tebe Peťo!
No ale poďme už k stretnutiu. Na začiatku bola prehliadka Michalovej zbierky a vedzte, že bolo čo obdivovať. Osobne som najviac obdivoval široké zastúpenie tučníc, ktorým Michal vytvoril perfektné zázemie, hotový raj tučníc na travertínoch, nehovoriac o travertínovej stene po ktorej stekala voda. Okrem tučníc sme veľmi obdivovali Michalove Darlingtonie a Cephalotusy, ktoré z pomedzi iných rastlín vykúkali a provokovali nás svojimi plnými farbami. Hlave teda Cephalotus. Škoda, že ho nemal na predaj!
Keď už hovorím o predaji, Michal k tejto príležitosti urobil na svoje rastliny až prehnanú zľavu a to vo výške 10-50%! Teda dalo sa toho nakúpiť :)
Ďalšie prekvapenie nás čakalo u Andreja. Jeho auto bolo plne naložené rôznymi druhmi mäsožravých rastlín. Človeku sa priam až dych zatajoval, keď pozeral na toľkú mäsožravú krásu, nehovoriac už o foťákoch, ktoré len tak cvakali a zachytávali tento nezvyčajný úkaz.
Asi najviac času sme strávili obchodovaním a diskutovaním medzi sebou. Ale pozor! Nebolo to len o obchode! Konali sa tu aj 3 prezentácie v garážových priestoroch Michalovho domu.
-Prvú mal Marek. Bola síce najkratšia, ale zo všetkých najdôležitejšia, lebo nás v nej oboznámil s chystaným projektom SSM.
-Druhú som si pripravil ja a to o Aldrovande vesiculosa. Urobil som to z toho dôvodu, že na Slovensku „frčia“ hlavne mucholapky, Kapské rosičky, hybridné saracénie a takýmto menej známym rodom sa neprikladá veľká váha a dôležitosť, nehovoriac už o tom, že väčšina pestovateľov o nich nič nevie. V prezentácií nechýbali zábery cez mikroskop a postup ako pestovať túto unikátnu rastlinu. Zúčastnení mohli túto rastlinu vidieť aj naživo, nakoľko som pár jej prebytkov doniesol Michalovi, Marekovi i Andrejovi. A nakoniec aj video, kde som špendlíkom dráždil pasce Aldrovandy, v snahe ukázať jej aktivitu, vzbudilo úsmevy na tvárach zúčastnených. Michal ocenil hlavne to, že hoci to bola amatérska práca, ale bola urobená všetkými možnými a dostupnými prostriedkami. Marekovi sa zas veľmi páčila otázka súvisiaca s rodom Genlisea, na ktorú zúčastnení len ťažko odpovedali :)
-Po mojej prezentácií nastúpil Michal a vtiahol nás do deja jeho expedícií v Čiernej Hore, kde navštívil viacero lokalít európskych tučníc. S údivom sme pozerali na jeho fotografie a počúvali jeho zážitky a opisy prostredia a krajiny. Videli sme nádherné lokality a zábery na Pinguicula hirtiflora, lokalitu Pinguicula balcanica a množstvo orchidey v plnom kvete. Teda bolo sa na čo pozerať a obdivovať.
Čas však ubehol naozaj rýchlo a všetci sme sa pomaly ale isto rozišli do svojich domovov obohatený o nové zážitky, vedomosti a nové rastliny do zbierok. Hoci to bol krátky čas, budeme však naň dlho spomínať, lebo to bolo naše prvé stretnutie mäsožravkárov na Slovensku.


ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Marekova prezentácia
ObrázokObrázok

Moja prezentácia
ObrázokObrázok

Michalova prezentácia
ObrázokObrázokObrázok

Ing. Michal Parvanov - fotograf, odborník na mäsožravé rastliny a náš hostiteľ :)
Obrázok


text: © Karol Gazdík
foto1: © Karol Gazdík
foto2: © Ing. Andrej Devečka

_________________
Karol Gazdík

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Mäsožravky.sk
http://www.masozravky.sk/

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


01 Sep 2010, 13:49
Profil

Založený: 08 Mar 2010, 20:41
Príspevky: 18
Odoslať Re: Prvé stretnutie SSM
Chysta sa aj dalsie stretko?

Rad by som sa zucastnil :)


18 Feb 2012, 12:15
Profil
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 8 ] 


Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
cron

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]