Práve je 14 Nov 2019, 12:53

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 1 ] 
DOKUMENT├üCIA: Zimovanie Mucholapky podivnej v chladni─Źke 
Autor Správa
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża

Zalo┼żen├Ż: 17 J├║l 2009, 14:57
Pr├şspevky: 68
Odosla┼ą DOKUMENT├üCIA: Zimovanie Mucholapky podivnej v chladni─Źke
Cez t├║to zimu som sa podujal vysk├║┼ía┼ą legend├írne zimovanie v chladni─Źke, ktor├Żm ma in┼ípiroval Milo┼í ┼áula u ktor├ęho som sa aj bli┼ż┼íie informoval o tomto sp├┤sobe zimovania. Samozrejme existuj├║ aj in├ę formy ako zimova┼ą, ale tento sp├┤sob mi pr├şde ako najlep┼íia vo─żba pre t├Żch, ktor├ş b├Żvaj├║ panel├íku.

Zimovanie si m├┤┼żte zvoli┼ą r├┤zne. Klasick├Ż sp├┤sob zimovania je chladn├Ż parapet. T├íto forma je asi ka┼żd├ęmu zn├íma, ┼żia─ż u m┼ła fungova┼ą nem├┤┼że lebo sa v miestnosti ve─żmi k├║ri. Mal by to by┼ą slne─Źn├Ż parapet, rastlina potrebuje svetlo z d├┤vodu ur─Źit├ęho stup┼ła fotosynt├ęzy. D├í sa zimova┼ą aj vonku, ale v na┼íich klimatick├Żch p├ísmach je to nemo┼żn├ę. Pr├şli┼í n├şzke teploty m├┤┼żu rastlinu po┼íkodi┼ą, alebo zahubi┼ą. Nehovor├şm v┼íak o zimovan├ş v z├íhradnom ra┼íelinisku ─Źo je u┼ż in├í kateg├│ria. Niektor├ş dokonca nezimuj├║ v├┤bec. Ale treba bra┼ą do ├║vahy, ┼że zimovanie patr├ş do ┼żivotn├ęho cyklu rastliny, kedy rastlina odpo─Ź├şva a naber├í s├şl. Tak├ęto "tepl├ę zimovanie" jej nemus├ş prospie┼ą. ─îasto potom stagnuje v raste. Vit├ílnej┼íie Mucholapky tak├Żto sp├┤sob rozchodia, ale ka┼żdoro─Źn├ę opakovanie tohto sp├┤sobu ich tak ─Źi tak st├íle viac oslabuje. Zo v┼íetk├ęho najhor┼íia je ─Źast├í vo─żba zimovania niekde v tmavej pivnici. Pokia─ż neupadne rastlina do hlbokej dormancie ako v chladni─Źke, bude sa pok├║┼ía┼ą robi┼ą fotosynt├ęzu a v tme sa to pochopite─żne ned├í. V├Żsledkom je "exitus".

O ─Źo je teda zimovanie v chladni─Źke lep┼íie od in├Żch sp├┤sobov?
V prvom rade treba uvies┼ą, ┼że sa jedn├í o formu hlbokej dormancie, kedy rastlina nepotrebuje svetlo k fotosyntetickej asimil├ície. Je to obdobie vegeta─Źn├ęho pokoja, v pr├şrode je toto obdobie agroklimaticky ohrani─Źen├ę priemernou dennou teplotou vzduchu ni┼ż┼íou ako biologick├ę teplotn├ę minimum. Teda doch├ídza tu k ├║tlmu biochemick├Żch a fyziologick├Żch procesov v rastlinn├Żch org├ínoch, zastavuje sa ich rast a v├Żvoj.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A teraz prax.
T├║to formu zimovania som sa rozhodol uskuto─Źni┼ą u┼ż v lete. Treba si v┼żdy predom uv├í┼żi┼ą ─Źo idete robi┼ą a pre─Ź├şta┼ą nejak├║ literat├║ru.
Mucholapky som cel├ę leto pestoval vonku a tak som ich nechal do polovi─Źky Novembra, kedy u┼ż za─Źali prv├ę mrazy. Rastliny takto sam├ę pomaly zatiahli a pripravili sa na zimovanie...

ObrázokObrázok

N├ísledne som rastliny vybral z ─Źrepov, o─Źistil, odstr├ínil odumret├ę ─Źasti a umyl kore┼łov├ę s├║stavy.

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Nachystan├ę Mucholapky som si potriedil do misiek.

Obrázok

Tu na sc├ęnu prich├ídza jedna z najd├┤le┼żitej┼í├şch zlo┼żiek bez ktorej by zimovanie nebolo a┼ż tak ├║spe┼ín├ę. Ide o ┼żiv├Ż ra┼íelinn├şk (Sphagnum), ktor├Żm som obalil korene Mucholapiek. D├í sa zimova┼ą aj bez neho, ale riskujete tak, ┼że v├ím rastliny zachv├íti plese┼ł (ra┼íelinn├şk m├í toti┼ż protifungic├şdne vlastnosti) alebo bud├║ po zimovan├ş ovednut├ę. Ka┼żdop├ídne sa to d├í, ale rastliny v├ím odpor├║─Źam pred umiestnen├şm do chladni─Źky o┼íetri┼ą nejak├Żm fungic├şdom...

ObrázokObrázokObrázok

Mucholapky som n├ísledne umiestnil do s├í─Źkov, tie uzavrel a umiestnil do chladni─Źky na dlh├ę 4 mesiace. V chladni─Źke som nameral 5 stup┼łov Celzia, ─Źi┼że optim├ílna teplota pre t├║to formu zimovania.

ObrázokObrázok

20. janu├íra som zhrozene p├şsal Milo┼íovi ┼áulovi. N├íhodne som toti┼ż vybral jeden s├í─Źok so zimuj├║cimi Mucholapkami s cie─żom kontroly a ra┼íelinn├şk v─Źetne Mucholapiek bol vyschnut├Ż. Nakoniec som si uvedomil pr├ş─Źinu. Bolo to d├┤sledkom ├║niku vlhkosti, ktor├║ zapr├ş─Źinila diera v s├í─Źku a n├ísledn├í v├Żmena tohto s├í─Źku za nov├Ż. Takto som pri┼íiel o dve rastliny. Tak┼że na t├║to oblas┼ą si d├ívajte ve─żk├Ż pozor. S├í─Źok mus├ş by┼ą pri zimovan├ş z vn├║tra zarosen├Ż.

29. marca som rastliny vybral a urobil invent├║ru. Zo 7 rastl├şn pre┼żilo 5, jedna obschla a druh├í vyschla ├║plne. Najd├┤le┼żitej┼í├ş je stav odno┼ża (cibule).

ObrázokObrázokObrázok

Vyschnut├ę Mucholapky, ─Źes┼ą ich pamiatke...

ObrázokObrázok

Tento men┼í├ş ne├║spech je len ponau─Źen├şm. Odpor├║─Źam v├ím to vysk├║┼ía┼ą tie┼ż, dajte len pozor na zmienen├║ vlhkos┼ą...
Rastliny som po zimovan├ş zasadil do klasick├ęho substr├ítu a teraz ─Źak├ím kedy sa preber├║ zo zimn├ęho sp├ínku. Milo┼í ┼áula uv├ídza dobu 2 t├Ż┼żdne, kedy za─Źali r├ís┼ą jeho rastliny.
Tak teda ak sa rozhodnete pre toto zimovanie, budem v├ím dr┼ża┼ą palce. A va┼íe rastliny v├ím to ur─Źite oplatia bujn├Żm rastom :wink:

CCPS - ─îesk├í spole─Źnost p─Ťstitel┼» maso┼żrav├Żch rostlin
http://masozravky.org

M├Ąso┼żravky.sk
http://www.masozravky.sk/

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz

03 Apr 2010, 17:37
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 1 ] 

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]