Práve je 14 Nov 2019, 12:37

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 236 ]  Prejs┼ą na str├ínku Predch├ídzaj├║ca  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  ─Äal┼íia
salvia 
Autor Správa

Zalo┼żen├Ż: 21 Okt 2010, 18:27
Pr├şspevky: 36
Odosla┼ą Re: salvia
No vlhkost som sa znizovat snazil, ale teraz tam mam este kopu dalsich malych odrezkov ktore tu vlhkost jednoznacne potrebuju a tie velke sa mi von davat neoplati lebo vonku je az prilis suchy vzduch. Niededy staci len otvorit a zavriet a uz sa z toho dva dni spamatavaju..

Ziarivka je specialna, urcena specialne pre rast tak hadam by pri takejto specialnej a drahej veci urcenej pre pestovanie nechybalo nejake dolezite spektrum.. Ale aj tak ich mam uplne pri okne takze maju aj slnko lenze teraz v zime ho je minimum..

Ked sa na tie rastliny pozriem zblizka tak maju prakticky vsetky listy uplne alebo ciastocne zdeformovane. Ani jeden nevyzera tak ako by vyzerat mal. Aj tie najmensie su uz hned od zaciatku uplne zmutovane, pozrite na tu fotku zhora.
Uplne tie listy su jak keby rastli v cernobyle.

Tie velke listy zasa akoby prestavali mat chlorofyl alebo co, uplne zacinaju blednut. Na fotkach to az tak nevidno ale nazivo to je horsie. Tie flaky co vyzeraju ako vlny - tam proste uz nie je zelene farbivo, listy nie su zvlnene

Foto:
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Inak posledna vec a dost offtopic.
Uvital by som aspon cez PM nejake odporucania dalsich kultovych rastlin podobnych salvii ale pokial mozno aby nemali ziadne ine negativne ucinky aby to neboli jedy ako durman, zacatechichi atd.. Pretoze ako pozeram tak vsetko co najdem su jedy, ako je potom mozne ze salvia nie? Je to naozaj zazracna rastlina z ineho sveta :)

17 Dec 2010, 15:21

Zalo┼żen├Ż: 11 Feb 2008, 11:11
Pr├şspevky: 585
mnoziarka a kultura na jednom mieste nie je dobre riesenie. to by som opravil ako prve..

17 Dec 2010, 15:48

samozrejme neberiem to ako trvale riesenie, tie odrezky boli len pokusne v style bud sa to prijme alebo to vyfajcim :)
prekvapila ma 100% uspesnost aj ked som uplny laik a nepostupoval som ziadnym odporucanym postupom..

Ono tie rastliny naozaj rastu velmi rychlo ako do sirky tak aj do vysky, velmi sa snazia, ale zjavne ich nieco trapi. A mna trapi ze neviem co.

Pletivo tych listov je uplne zmutovane, ked sa na nich pozriem zblizka tak vidno ako divoko to rastie. Napriklad ten prvy obrazok tie doslova jamy na liste, nechapem ako sa nieco take moze stat.

Potom druhy obrazok, ospravedlnujem sa za kvalitu ale nemam makro takze s tym nic neurobim.
Tam vidno ze do polky to rastlo nejak, potom to v polovici uplne zmutovalo a od polky to je uz uplne iny list..
To ani nie su poskrucane listy ale naozaj vidno ze cele to pletivo sa uplne pomiatlo a zacalo rast uplne inak.
Tie biele listy taktiez nechapem

Netusite ani trochu ako by sa taketo nieco mohlo vobec stat a ako tomu zabranit?

17 Dec 2010, 16:10

Zalo┼żen├Ż: 02 J├║l 2010, 16:19
Pr├şspevky: 34
ja mam nieco podobne asi som dlho svietil na salviu tak som sa rozhodol ze ju necham par dni bez svetla a terez mi opadavaju vrchne listy a chovaju sa jak keby boli spalene(cely spaleny pokrceny list) ale uz 2 dni som jej nesvietil a stale padaju netusim v com je problem pred par dnami bola uplne fit :x

22 Dec 2010, 12:56

Prave tohoto som sa obaval.. Ze svetlo 3-4cm pri rastline :)
A vidis ako to dopadlo :( Predsa len skodi aj prilisny jas, nielen teplo zo ziaroviek.
Skoda ze na to nik neupozornil skor aj ked som sa pytal, no ale aspon mam o skusenost viac.
Clovek sa musi ucit aj na vlastnych chybach.
A pre ostatnych je tu zase toto velmi plodne forum ktore je zas o cosi skusenejsie :)

22 Dec 2010, 15:03

ale listy zacali padat na 2. den co boli bez svetla uz som to svetlo posunul vyssie :)

ale zda sa mi ze mame taky isty problem mas tie listy take "makke" ?

22 Dec 2010, 15:27

Nie ja mam listy uplne tvrde, stale pevne a zivo rastu akurat su take deformovane a tym vrchnym uplne chyba chlorofyl. To vyblednutie bude podla mna urcite svetlom, ale tie deformacie mozu mat ine priciny, ktovie..

22 Dec 2010, 15:34

zas dalsi list dole, svetlo sa bojim zapat vlhkost nemaju (ani netreba vydrzali uz 3mesiace) preliate to urcite nebude neviem co mam robit :(

22 Dec 2010, 20:16

@ Innosi: pozor, je zima, vzduch je ovela suchsi ako v lete, takze v tomto pripade pridat RVV aj svetla. dni su teraz najkratsie...
@ Franta: s tou deformaciou, na to asi takto tazko prideme, treba sa snazit drzat podmienky co najblizsie optimu,... v prilisnom vlhku to kludne moze byt aj daka huba, co sa jej vo vode dari... skratka hocico. ale ak sa podari rastline zosilniet, z vacsinou patogenov si poradi sama. listy dlhodobo by nemali byt mokre.

22 Dec 2010, 21:52

tak ale odrezok je pri matke a jemu sa dari viac nez dobre a matka "umiera" trochu divne no uvidim co sa da robit

EDIT: a keby ju zozrezem ? (len skoda ze uz nemam zem :D )

22 Dec 2010, 22:01

Tak prave som sa vratil po prazdninach na intrak a na moje pocudovanie vsetky rastlinky prezili niekolko tyzdnov bez akehokolvek polievania, dokonca aj male odrezky ktore sa este len zakorenuju.
Tym sa dokonca dari najlepsie. Velkym rastlinam opadlo asi 70% listov urcite pre dehydrataciu a zostali prakticky len najvrchnejsie poschodia..
Ale som rad ze vsetko sa krasne zakorenilo a uz mam 6 zivych kuskov 100% uspesnost :)

Inak to umele svetlo im zjavne nerobi velmi dobre. Ako som tuto na fore dostal radu dat ho co najblizsie kludne aj par centimetrov tak to bola velka chyba a ostatnym radim svetlo davajte co najdalej, kludne minimalne meter a viac.
Mal som nastaveny casovac, denne svietilo cca nejakych 9 hodin ale listy zacali blednut a teraz jak som prisiel po vianociach tak sa aj cervenaju co je jasny znak ze je svetla prilis vela.

Este raz dakujem za rastlinky, plantae je proste uzasne a naviac je tu aj "technicka" podpora :)
Urcite este zoberiem aj ine kultove rastlinky, chcem sa spytat ako je to teraz v zime s dostupnostou? Su tie pocty kusov v ponuke aktualne?

04 Jan 2011, 02:51

@ Innosi: zrezanie moze pomoct, ale jednoznacne sa to tvrdit neda. to, ze sa matecnej rastline nedari, moze byt sposobene roznymi faktormi. mozno vycerpala vyzivu z pody, mozno prave naopak ma nejakeho prvku prilis vela alebo je poda zasolena. pripadne ju skrti vlastna stonka - jej spodna cast, ktora casom stvrdne. ak nebola pred stvrdnutim dost hruba, moze vyvoj brzdit. co sa tyka rezu, trba orezat menej prosperujuce vyhovy a tym upravit pocet rasovych vrcholov do optima, nie je dobre, ked ich je vela.
@ Franta: umele svetlo sa niekomu osvedcilo, inde sa nemusi. to, ako ho rastlina zvladne je sucastou komplexu velkeho mnozstva faktorov, od kvality svetla, jeho podieli na celkovom osvetleni, priebehu teploty, vyzivy, najma fyziologickeho stavu rastliny,... je to komplexnejsia veda..
ponuka je uplne neaktualna, na jar sa robi nova. na dalsiu sezonu bude dokonca nova subdomena (prekliknete sa lahko zo starej ponuky).

04 Jan 2011, 09:35

Tak po dlhom case sa opat ozyvam, rastliny velmi biedne prezili zimu a od minuleho roka prakticky nenarastli, ani nove listy sa velmi nesnazia robit. Chcel by som poprosit nejake rady ako dalej, ako ich prinutit k rastu.. Dalsi problem mam ze rastliny zacali "hrdzaviet" a to doslova a do pismena. Uplne klasicka hrdza sa tvori na stonkach a prechadza aj k listom a tie potom nici. Da sa to cistit ale stale dookola ma to nebavi a neviem sa toho trvalo zbavit a tiez to cistenie nie je najstastnejsie riesenie.. Podla mna to bude nieco mineralneho povodu podobne ako prevapnenie atd, akurat toto vyzera ako klasicka hrdza. No ale samozrejme to moze mat iny povod, naozaj netusim..
Skusal som ich aj popresadzovat a vycistit, ale stale sa to objavuje a ani pritom nejak extra nepolievam ze by sa to hned zamineralizovalo a predtym to vobec take nebolo.
Tiez sa chcem spytat, ako je to momentalne s tou ponukou rastlin, kedy budem moct kupit dalsie?

03 Apr 2011, 11:20

hrdza je hubova choroba, ktora sa vsak vyskytuje na travach. vyhovuje jej sucho a podmienky i stavba salvie ju "diskvalifikuju". v ktorych castiach rastliny sa hrdza vyskytuje? mate foto?
rastlinu presvedcite na rychlejsi rast napr. prihnojenim, vymenou casti substratu alebo presadenim do cerstveho (vtedy nehnojit), rast aktivizuje i vyssia teplota,... pokial ma vela rastovych vrcholov, tie pomalsie rastuce mozete odrezat, podporite tym rozbeh tych ostatnych (rezat citlivo a s mierou, hlavne pokial ma rastlina malo biomasy, co po zime mava bezne).
aktualne info o dostupnosti tazsie dostupnych druhov najdete tu:
viewtopic.php?f=15&t=192
odporucam (pokial ste tak este neurobili), napisat email a zaradit sa tym do zoznamu cakatelov.

03 Apr 2011, 20:59

No ta hrdza vyzera ako nieco klasicke hrdzavohnede a ked do postriekam da sa to umyt, inak sa to siri dalej a ked sa to dostane na listy tak umru. Mam smolu lebo predtym ako som tu pisal som to vsetko poumyval ale urcite sa to este objavi tak poslem co najrychlejsie daku fotku aspon na predstavenie..

Co sa tyka zrychlovania, jednu som hnojil uz pred mesiacom a dalsiu presadil aby som skusal co je lepsie, ale ziadnej sa velmi nechce. Co sa tyka rastovych vrcholov, praveze ich maju velmi malo a ani tych zopar nerastie, tak neviem co s nimi :(

Mal by som zaujem aj o dalsie salvie, aj o Calea zacatechichi a ine, ale po mojich zlych skusenostiach hlavne o tie najvacsie, najstarsie a najsilnejsie kusky ktore ako vidim ani nebudu dostupne, kedze je potreba zapisat sa na cakaciu listinu a vypredaju sa hned uz male kusky..

04 Apr 2011, 10:52

Zalo┼żen├Ż: 10 Nov 2010, 20:00
Pr├şspevky: 2
Odosla┼ą Kolko svetla potrebuje Salvia Divinorum?
Dobry den,

Mam jeden zvlastny problem so salviou. Cez den zvykne sklonit hornu polovicu stonky az po zem. Zda sa, ze cim dalej od slnka, no narozdiel od nej listy na spodnej polovici su vsetky otocene a natiahnute za svetlom. Vecer sa vrchna stonka opat zodvihne. Kvetinac som odsunul od okna, aby mala viac tiena, no deje sa to aj nadalej. Viete mi prosim poradit, v com je problem?
Dakujem a prajem vela uspechov pri pestovani.

08 Apr 2011, 22:44

nejde len o svetlo, pravdepodobne treba vyriesit komplex kvantity oslnenia a relativnej vzdusnej vlhkosti. dopoludnia, kedy sa priestor okolo rastliny prehrieva, klesa RVV a vtedy zvyknu mlade, este nedozrete pletiva stracat vela vody, klesa vnutorny tlak a stonka vadne. deje sa to v urcitom obdobi roka aj v sklenikovych podmienkach. pokial sa popoludni vrati rastlina do normalneho stavu bez trvaleho poskodenia, netreba to moc riesit. ak su okraje listov trvalo obschnute, treba zvysit RVV, najlepsie uzavretim (ciastocnym) do folie.
vo vseobecnosti, v zime by mala mat max. oslnenia, v lete svetlo treba rozptylit.

09 Apr 2011, 22:18

Takze podarilo sa mi najst fotku podobnu tej "hrdzi" co sa objavuje na mojich rastlinkach. Nie je sice priamo moja, ja som svoje vycistil a zatial sa to neobjavilo tak aby to bolo vhodne odfotit.. Fotku mam z nejakeho ineho fora ktoru som objavil nahodou

Pr├şlohy:
DSCN80092.jpg
DSCN80092.jpg [ 420.44 kB | Zobrazená 8763 krát ]
10 Apr 2011, 20:34

tu je to sekundarne napadnutie nasledkom mechanickeho poskodenia. ak by to nebolo sekundarne ale primarny problem, sirokospektralny fungicid by pomohol. alebo skor zlepsit podmienky, to zabera ucinnejsie v takomto pripade. =vhodnejsi a kvalitnejsi substrat, zalievkova voda a vetranie.

10 Apr 2011, 21:56

Nie nie, u mna to urcite nie je napadnutie nasledkom poskodenia, moje rastlinky boli uplne v pohode ani som sa ich nedotkol a toto sa stalo. Neviem ci by na to zabral fungicid, pochybujem ze to je plesen. Toto su realne akoby krystaliky, proste akoby zrazu bola premineralizovana zem a ta rastlina to tahala zo zeme a potom to krystalizuje na nej. Stonka to este ako tak vydrzi ale ked sa to dostane k listom tak umru. Aj na tej fotke to vidno - cize nebol najprv poskodeny list ale naopak, ta hrdza ho poskodila. Ja len nechapem ako sa to mohlo zrazu stat ked som ziadne podmienky nemenil

11 Apr 2011, 10:12
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 236 ]  Prejs┼ą na str├ínku Predch├ídzaj├║ca  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  ─Äal┼íia

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]