Práve je 19 Apr 2024, 20:23




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 236 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Ďalšia
salvia 
Autor Správa

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
substrat po case degraduje a zasoluje sa, ale nie je to az take nebezpecenstvo, co by priamo likvidovalo listy. skuste presadit do cerstveho, castokrat pomoze, uvidite...

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


11 Apr 2011, 19:28
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Zdravim,
takze presadil som a hrdze som sa zbavil, akurat som zistil ze rastliny trpia chlorozou.
Ako sa toho zbavit? Aky najucinnejsi a najdostupnejsi pripravok pouzit?


01 Máj 2011, 12:32
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
chloróza máva rôzne príčiny. nedostatok i prebytok určitých prvkov, choroby, vírusy, teplota, ... najčastejšie zaberie presadenie, takže snáď to máte vyriešené. zožltnuté listy málokedy ozelenejú, novo rastúce by mali byť ok. ak nie, treba určiť presnú príčinu chlorózy (zložitá vec i s pomocou kvalitných fotografií).

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


01 Máj 2011, 14:51
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
no praveze odkedy som presadil tak to bolo chvilu dobre ale znova aj tie najmladsie listocky su oproti niektorym normalnym cele uplne svetlozlte.
aj tie listy rastu take nejake zhuzvane. A to som kupil velmi kvalitny substrat.
Vzdy ked ich presadim tak sa chvilu maju vynikajuco a potom sa to vrati do starych kolaji.. Stale skusam nieco jemne zmenit ale nic nepomaha. Aj vymenu vzduchu maju dobru, ani ich neprelievam aj svetla maju dostatok aj vlhkost je v norme ale stale im nieco vadi..


Prílohy:
IMG_0900.jpg
IMG_0900.jpg [ 157.88 kB | Zobrazená 12165 krát ]
IMG_0899.jpg
IMG_0899.jpg [ 108.09 kB | Zobrazená 12169 krát ]
IMG_0898.jpg
IMG_0898.jpg [ 163.07 kB | Zobrazená 12167 krát ]
03 Máj 2011, 09:57
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
to pokrcenie listov bude asi klucove, tipol by som ro na nejakeho roztocca, akurat tie nemaju rady vysoku vzdusnu vlhkost, co salvia preferuje... skuste dat pokusne jednu do uzavretej vitriny s velmi vysokou RVV a uvidite, ci sa to prejavi aj tam. ak nie, ma to na svedomi populacia roztoccov. dalsiu rastlinu skuste postrekovat nejakym hnojivom s obsahom stopovych prvkov. mozno jej nejaky chyba, kedze pisete, ze po presadeni je chvilu v poriadku (mozno kym sa nevycerpa nejaky pre salviu dolezity prvok z pody). dalsiu by som skusil posadit do cistej raseliny a hnojit len postrekom na list, mozno vo vasej pode zas maju nejakeho prvku prebytok a to moze vadit. treba skusit, neviem to 100% urcit podla tychto fotiek.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


03 Máj 2011, 10:15
Profil

Založený: 02 Júl 2010, 16:19
Príspevky: 34
Odoslať Re: salvia
chem sa opytat moju salviu si nejak velmi oblubily pavuci a je ich teda dost nemozu jej nejak ublizit alebo naopak mozu prispet k jej ochrane ? nevsimol som si ziadne problemy ale aj tak im nicim pavuciny vypada to hrozne :|


28 Máj 2011, 15:48
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
pokial to su pavuci a nie roztoce, tak je to ok.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


28 Máj 2011, 22:59
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Zdravim,
chcel by som sa spytat ci sa stal zazrak alebo je to bezna vec. Stala sa katastrofa a kvetinac so salviou spadol z policky a stonka sa odlomila komplet cela az do zeme. Takze som ju chudatko musel celu polamanu davat znova zakorenit. Kvetinac som len tak nechal polozeny na policke a zistil som ze sa stalo nieco co som este nevidel.

Stonka bola vylomena az cca centimeter do zeme tak som to len nechal tak a cakam kym stonka znova pusti korienky ze to zasadim znova. Lenze dnes pozeram a co nevidim, zo zeme vyrastol biely KOREN, ktory sa na vrchu zacina zeleniet! Zatial to ma dost deformovany tvar takze som zvedavy co sa z toho vykluje. Urcite to nevyrasta z tej odlomenej stonky, musel som to odhrabat a skontrolovat lebo stale neverim vlastnym ociam, je to totalne biely koren ktory sa asi zacina transformovat na stonku. V zivote som nic taketo nevidel a ani som nikde na internete nic podobne nenasiel. Je toto vobec mozne, alebo je v tom nejaky figel a napriklad sa medzi korene priplietlo nejake semienko atd.?


30 Máj 2011, 22:01
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
ziaden zazrak :D
pod povrchom substratu zostal kus stonky s bocnym pucikom. z neho vyrasil vyhon, spociatku biely (pravdepodobne etiolizovany). neskor, ked sa exponoval na svetle, ozelenel. rastlina moze normalne rast dalej.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


30 Máj 2011, 22:23
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Nie praveze pisal som ze som to skontroloval a odhrabal, rastie to uplne z ineho miesta mimo stonky.. Preto som bol taky sokovany


30 Máj 2011, 22:27
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
nuz a keby ste hrabal hlbsie, dake tenke spojenie so starou castou stonky by sa naslo. alebo uz odhnilo... alebo je to nieco ine ako salvia....

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


31 Máj 2011, 08:54
Profil
Obrázok používateľa

Založený: 15 Júl 2010, 12:04
Príspevky: 33
Odoslať Re: salvia
Po dlouhe dobe zdravim.

Predem dekuji panu Parvanovi za vycerpavajici rady ohledne salveje a v neposledni rade take za jeji poskytnuti :) . Kombinaci obojiho se mi podarilo behem jednoho roku vypestovat celkem hezkou rostlinku, ktera meri ke dnesnimu dni cca 180cm.

Nanestesti ji tahle vedra nedelaji moc dobre. Po cely rok byla na jiznim okne. Mohu rici, ze nejlepe se ji dari pri sychravem zamracenem pocasi.
Ovsem s nastavajicim letem zacinaji spodni listy zloutnout. Upustila jiz nespocet starsich (coz je normalni stav), ale zluta barva se pomalu a jiste tahne smerem nahoru, i do vyssich, mladsich pater . Nejvyssi vrcholky jsou stale tmave zelene, ale na novych vyhoncich pozoruju krouceni listku, zrejme vlivem vyssich teplot a nizke vlhkosti?

Chci se zeptat zda bych ji nemel premistit na mene slunne, chladnejsi misto? Nerad bych aby mi uvadla.

Jeste pro poradek zminim, ze pred 2 tydny byla osetrena pripravkem Spruzit-koncentrat (myslim ze je to biologicky pripravek na olejove bazi), kvuli velkemu najezdu svilusek. Coz me privadi na myslenku, zda-li nema ucpane pory prave timto postrikem. Opadavani listu ovsem neni nijak rychleho razu, naopak je spise pozvolne (na jake jsem zvykly).

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok


24 Jún 2011, 15:37
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
nevyzera, ze ma prilis vela svetla. skor maly korenovy system, kvoli malemu kvetinacu, ked je teplo, jednoducho nestiha doplnat vodu. doporucam presadit do velkeho bez zasahu do povodneho balu, v naslednych horucavach by to nemuselo dopadnut dobre.
spruzit som este neskusal, mal by byt bezpecny, ale jednoznacne sa to bude dat tvrdit, ked to niekto skusi aplikovat na polovicu rastlin v tych istych podmienkach a porovna s 2. polovicou-neosetrenou.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


24 Jún 2011, 17:54
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Tak som tu zas,
predtym som pisal ako som mal na rastlinach kopu "hrdze" a nedalo sa jej zbavit. Dokonca ostala aj po presadeni ale zdasa ze sa pridala este nova biela.. Nie je to ziadna plesen, na dotyk je to normalny akoby suchy jemny piesok ktory sa tam proste stale objavuje a vsetko nici. Zacina sa to objavovat aj na vyssich poschodiach na tych klboch ako vyrastaju listy, a potom hlavne v strede na zilach listov. Da sa to umyt a ked to umyjem skoro tak nie su ziadne trvale nasledky no ale nemoze to takto ist do nekonecna. Naozaj nikto nevie co to moze byt a ako sa toho zbavit?

Snazil som sa robit aj klony, keby mi tie stare rastliny umreli. Vsetko islo v pohode, krasne pustili velke korienky a boli uplne zdrave no akonahle som ich dal do zeme, vsetky okamzite pokapali- prislo to na nich presne tak ako na tie velke, no tie male boli este slabe a nevladali dlho vzdorovat.

Skusal som vsetky mozne druhy substratov, aj drahe aj lacne. Vysledok stale rovnaky. Neviem co dalej uz som zufaly


Prílohy:
3.jpg
3.jpg [ 71.63 kB | Zobrazená 12044 krát ]
2.jpg
2.jpg [ 55.95 kB | Zobrazená 12039 krát ]
1.jpg
1.jpg [ 41.22 kB | Zobrazená 12040 krát ]
27 Jún 2011, 20:12
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
vyzera to ako daka vykrystalizovana sol. pouzivate demineralizovanu vodu? a pridavate nejake hnojiva? ake a kolko?

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


28 Jún 2011, 12:26
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
No praveze nepouzivam ziadne hnojiva aj substraty menim.. Urobi sa to fakt rychlo, presadim do noveho substratu a len prvy krat polejem a uz to tam je. Viem ze mame tvrdu vodu ale ze by az tak? Je to mozne ze sa to hned vykrystalizuje uz po niekolkych dnoch? Ved niektori ludia maju substraty premineralizovane strasne a s rastlinami taketo problemy nemaju. Kupovat destilovanu vodu kazdy tyzden na to fakt nemam peniaze, no a prevaranie tiez nie je moc efektivne aj to uz som skusal. Dazdova voda v meste je zase ako kysly dazd a kym zlezie zo strechy tak sa na nu nabali kopa dalsieho svinstva, fakt uz neviem cim to mam polievat


28 Jún 2011, 13:17
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
prevaranie je celkom efektivne. treba varit 5-10 minut, po vychladnuti je skoro vsetka uhlicitanova tvrdost vyzrazana v kale na dne.
este je mozne, ze vsetky pouzite substraty su nekvalitne. skuste nacrtnut, ake a odkial...

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


28 Jún 2011, 15:07
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
No lenze toto sa dialo aj s takto prevarenou vodou. A dalsia vec, takato priprava je dost zdlhava a uz teraz som rastlinami dost zamestnany, takto by som musel zit iba pre ne.. Nechapem, ked je zem premineralizovana tak sa to zraza na povrchu substratu lenze ja mam povrch uplne krasny a vsetko je v rastlinach.. Skusal som substraty od lacnych z baumaxu, cez drahsie z nejakych zahradkarskych potrieb a vyskusal som aj TOP kvalitne substraty pre spickovych pestovatelov typu BioBizz aj od Plagronu ktore stoja aj 15€ za 50 litrov. Je tam uz vsetko spravne namiesane. Skusal som tie light verzie ktore nie su hnojene takze substraty vyzeraju naozaj kvalitne a rastliny by sa tam mali mat ako v bavlnke no stale im nieco musi vadit..

Naozaj nechapem, ked boli odrezky v tejto premineralizovanej vode vsetky boli uplne v poriadku, nic sa na nich nezrazalo ale akonahle som ich dal do zeme(ktora praveze nebola vobec premineralizovana) tak vsetky mi skapali.. Co sa to preboha deje? Asi mi naozaj nie je sudene pestovat tieto nadherne rastliny. Inak neviete este nejaky sposob ako zarucene odmineralizovat vodu okrem staleho prevarania? Napada ma uz len ze by som kupil nejaky pristroj na reverznu osmozu ale to je dost drahe, no na druhej strane by som tu vodu mohol kazdy den pit a bolo by to urcite zdravsie ako to co pijem teraz :)


28 Jún 2011, 15:33
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
no, neviem... moze byt problem i inde. ale takto na dialku ho uz neviem posudit. navyse ked obrazova dokumentacia nasvedcuje mineralizacii. salvia dost casto vyjucuje (alebo sa v tych miestach same vyzrazaju) prebytocne latky. i ja som cas od casu pozoroval na svojich rastlinach podobne usadeniny, ale hnede - pravdepodobne vyzrazane humusove latky z pody, rastlinam vsak evidentne neskodili.
mozno by stalo za pokus skusit pestovat v cistej raseline, neupravovanej. ta ma navyse schopnost prebytocne soli urcity cas viazat. a nemnozte vo vode, ale rovno v raseline - presadenie mladej rastliny moze byt narocne.
pristroj na reverznu osmozu vobec nie je drahy, ak ho nekupujete na slovensku. v minulosti, ked som ho kupoval ja som dostal ponuky od slovenskych firiem za cca 30000 sk a zo zahranicia ma vysiel na 200 eur (vtedy 8000sk) s nadstandardnym prislusenstvom i prepravou...

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


28 Jún 2011, 18:35
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Ok velmi pekne dakujem za vycerpavajuce rady :) Fakt neskutocna pomoc mat taketo forum..
Skusim teda tu cistu raselinu. Ako to ale mam urobit aby mi odrezky nezhnili? Predtym som to skusal pichnut rovno do substratu s nadejou ze to rovno zakoreni, no vzdy mi to uhnilo aj ked som to rezal sterilnym skalpelom. Myslel som ze v substrate su nejake bakterie ktorym sa mlade odrezky este nevedia branit a preto je lepsie zakorenovat to najskor vo vode-tam to tak nehnije ked sa pravidelne vymiena.

A fakt asi skusim tu osmozu, prave som nasiel nieco za neuveritelnu cenu:
http://www.akvarium.akvashop.sk/eshop/d ... a---gvd-50

Dost odveci otazky, ale ak mate taketo zariadenie snad by ste mi vedeli poradit. Nie je v tom nejaky chytak, nebude treba daco este dokupit? Jaky je rozdiel medzi osmozou do akvaria a na pitie? Tie su ovela drahsie. Vsimol som si iba ze tie na pitie maju este posledny stupen nejaky znovu mineralizator aby to bolo dobre na pitie, co v mojom pripade bude zbytocnost. Da sa takato voda "do akvaria" normalne pit? Nemate nahodou kontakt na obchod kde ste to kupili? Ako dlho to vydrzi bez vymeny tych filtrov?

Este raz velka vdaka a poklona za takuto "technicku podporu" :)


28 Jún 2011, 19:26
Profil
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 236 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Ďalšia


Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
cron

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]