Práve je 29 Mar 2024, 14:16




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 236 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
salvia 
Autor Správa

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
osmoza vyzera dobre. standardna ma este pred touto sustavou predfiltre. 2 mechanicke a 1 s aktivnym uhlim (aktivne uhlie byva aj za osmotickou membranou). ale poradite si i s tymto. ak mate velmi znecistenu vodu, pohladajte este daky velmi jemny mechanicky filter a zapojte ho pred tento kupeny. bez predfiltrov sa rychlejsie opotrebovava membrana, co je najdrahsia vymenna zlozka filtra (to bude aj finta, preco je toto relativne lacne, membranu budete musiet castejsie menit). inac, ta osmoza vobec nema byt preco draha, vacsinou je to jednoducha mechanicka zalezitost (okrem high endovych typov, kde byva dake meranie vystupnej kvality a pod.).
ano, osmozy na pitie maju mineralizaciu na konci. pit destilovanu vodu nie je zdrave, vyplavuje to soli z tela. ale ked to nebudete prehanat a obcas pijete mineralky, myslim, ze by to mohlo byt ok i na pitie.
nasiel som predajcu, kde som kedysi kupoval ja:
http://shop.ebay.de/inga*****/m.html
pocet poloziek nie je taky aky byval, ale da sa s nimi dohodnut. bol tam zamestnanec zo slovenska a komunikoval po nasom ;). ja som napriklad nepotreboval zbernu nadobu, ale zas som priobjednal nahradne predfiltre na 3 roky dopredu, dostal som cenovu ponuku,...
tie predfiltre netreba tak casto menit ako sa uvadza, kedze pre rastliny nemame taku velku spotrebu vody s akou sa pocita na vymeny.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


28 Jún 2011, 20:44
Profil
Obrázok používateľa

Založený: 15 Júl 2010, 12:04
Príspevky: 33
Odoslať Re: salvia
Citácia:
nevyzera, ze ma prilis vela svetla. skor maly korenovy system, kvoli malemu kvetinacu, ked je teplo, jednoducho nestiha doplnat vodu. doporucam presadit do velkeho bez zasahu do povodneho balu, v naslednych horucavach by to nemuselo dopadnut dobre.
spruzit som este neskusal, mal by byt bezpecny, ale jednoznacne sa to bude dat tvrdit, ked to niekto skusi aplikovat na polovicu rastlin v tych istych podmienkach a porovna s 2. polovicou-neosetrenou.


Diky za radu. O presazovani jsem take uvazoval, tudiz salvej je v novem kvetinaci cca 4. den. Ovsem zacina shazovat i "zdrave vypadajici" zelene listy ze samotnych vrcholku. Tak se jiz pripravuji na nejhorsi variantu a sice ze mi cela opada. Rasi na ni i nove listecky, ale s takovou intenzitou opadavani starych listu, nevyrostou ty nove tak rychle aby rostlinu zachranily.


30 Jún 2011, 10:08
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Tak a potrebujem dalsiu radu,
neviete co mi to zerie listy? Roztoce by to nemali byt, ziadne pavucinky som uz davno nenasiel a vlhkost drzim velmi vysoko.
Proste sa to tam robi akoby samo od seba, rastliny som cele podrobne prezeral a nic zavazne som ani na substrate ani na rastlinach nespozoroval. Akurat na rastlinach sem tam polezovali take mikro chrobaciky, je to velmi velmi male, ani fotak to nie je schopny zachytit, ale vidim ze to ma jasne viditelne tykadla, telo podlhovaste, je to take tmavo sivo az cierne, a vyzera to podla mna ako chvostoskok akurat som to este nevidel vyskocit. Iba polezuju po celej rastline, aj po listoch. Mozu to robit oni?
Inak fakt neviem co by to mohlo byt, taketo listy mam po celej rastline ale vinnikov nikde


Prílohy:
IMG_0191.jpg
IMG_0191.jpg [ 64.28 kB | Zobrazená 12106 krát ]
23 Júl 2011, 13:26
Profil
Obrázok používateľa

Založený: 15 Júl 2010, 12:04
Príspevky: 33
Odoslať Re: salvia
Franta
Citácia:
Tak a potrebujem dalsiu radu,
neviete co mi to zerie listy? Roztoce by to nemali byt, ziadne pavucinky som uz davno nenasiel a vlhkost drzim velmi vysoko.
Proste sa to tam robi akoby samo od seba, rastliny som cele podrobne prezeral a nic zavazne som ani na substrate ani na rastlinach nespozoroval. Akurat na rastlinach sem tam polezovali take mikro chrobaciky, je to velmi velmi male, ani fotak to nie je schopny zachytit, ale vidim ze to ma jasne viditelne tykadla, telo podlhovaste, je to take tmavo sivo az cierne, a vyzera to podla mna ako chvostoskok akurat som to este nevidel vyskocit. Iba polezuju po celej rastline, aj po listoch. Mozu to robit oni?
Inak fakt neviem co by to mohlo byt, taketo listy mam po celej rastline ale vinnikov nikde


Jsou to svilusky. Obcas je docela obtizne spatrit je pouhym okem.


30 Júl 2011, 13:49
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Svilusky su predsa roztoce a pisal som ze tie tam urcite niesu. Vlhkost som mal aj predtym dobru, ale odkedy som si to vsimol vlhkost drzim velmi vysoko, cez den urcite nad 80, aj 90-100 a v noci stale 100%. Pri zvysenej vlhkosti roztoce exploduju.
Komplet som ich obzrel a nasiel som len tie chvostoskoky, uz som ich aj videl skakat cize su to urcite chvostoskoky. Neviem ci by to dokazali urobit, vsade citam ze su skor neskodni.. Ale co robia na listoch ked ziju v zemi?
Kazdopadne obtrhal som skoro vsetky listy, chudatka dufam ze sa z toho spamataju


31 Júl 2011, 17:06
Profil
Obrázok používateľa

Založený: 15 Júl 2010, 12:04
Príspevky: 33
Odoslať Re: salvia
to jsem si myslel taky. jenze z vlastni zkusenosti muzu rict, ze svilusky preckaji i vlhkost. ve skleniku (kde je v tuhle destivou dobu permanentne minimalne 95% vlhkost) si svilusky hoduji na okurkovych a paprikovych listech.


01 Aug 2011, 19:48
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Velmi pekne dakujem za radu a skusenosti :)
uz len dufam ze sa ich nejako zbavim, obtrhal som skoro vsetky listy tak uvidim ci to vobec rastlinky preziju a ked hej ci budu listy zase taketo.

Zase v poslednej dobe som si vsimol ze sa mi v okoli salvii zdrzuju take malicke musky, vyzeraju ako tie vinne ale neviem to rozoznat, nevyznam sa do toho. Mozu to byt nejaki skodcovia? V byte nemam ziadne zhnite ovocie a ani som si ich nikde inde okrem okolia salvii nevsimol, vyzera to dokonca ze ich tam je coraz viac.


01 Aug 2011, 20:48
Profil
Obrázok používateľa

Založený: 15 Júl 2010, 12:04
Príspevky: 33
Odoslať Re: salvia
doplnujici info ke sviluskam najdes jeste tady: viewtopic.php?f=17&t=50&p=944&hilit=svilusky#p944

Co se tyce tech cernych musek, tak to budou nejspis urcite smutnice: neco malo jsem o nich psal na jinem webu, tak to zkopiruji i sem:

Citácia:
Dospele cerne musky jen poletuji okolo rostliny a v podstate nedelaji nic, jen zneprijemnuji zivot spis mne samotnemu :) .U smutnic je potreba eliminovat larvy - ty v substratu skodi, oziraji nove mlade korinky.

Slupky brambor polozene vnitrni stranou na substrat pochytaji nejake larvy, ale ne vsechny, takze je to zamotany kruh...
Dospele smutnice kladou do vlhkeho substratu, takze pokud je vrchni vrstva sucha/ tvrda, nedostanou se skrze ni a nenakladou. Takze rostliny pokud mozno zalivat jen spodem do podtacku. Vrchni vrstvu muzeme pripadne posypat sypkym materialem, nejlepe piskem, mozna i vysazet oblazky. Proste necim, pres co musky neprojdou.

Z chemickych pripravku zabira na 100% Mospilan ve forme zalivky, kterou vydatne prolijeme kvetinac.
Z biologickych je to paraziticka hlistice Steinernema feltiae http://www.biocont.cz/PDF%20katalog/36.pdf k dostani na teze strance http://www.biocont.cz

Jako lapac dospelych musek je nejlepsi Miyagi San
Obrázok

potom zlute lepove desky, a taky cerstve uvarene a notne slazene kafe, rozlite do plytkych kelimku.


01 Aug 2011, 21:13
Profil

Založený: 21 Okt 2010, 18:27
Príspevky: 36
Odoslať Re: salvia
Este raz velika vdaka za rychle a vzacne rady :)
Nad smuticami som uvazoval, videl som ich aj na jednej stranke tiez v spojeni so salviou ze su jedni z najcastejsich skodcov. Ale podla tych fotografii som vtedy usudil ze vyzeraju uplne inak ako tie moje. No teraz som si pozrel nieco viac o tych smuticiach a naozaj to vyzera tak ze su to ony.

Naozaj dakujem, este ze tu mame toto skvele forum ;)


01 Aug 2011, 22:39
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
smutivky salvii neskodia, larvy su male a skor sa uzivia na riasach rastucich na povrchu substratu. niekolko mm vrstva kremiciteho piesku na povrchu ich ucinne eliminuje, ale ni je zvlast potrebne ich riesit, pokial nie su v blizkosti ine, na smutivky citlivejsie kultury rastlin, napr. vysevy...
nevyzeraju tie "chvostoskoky" nahodou takto?
http://www.google.sk/search?q=Thrips%20 ... 80&bih=653
http://www.google.sk/search?q=Franklini ... 80&bih=653
ked ste pisal, ze lezu aj po rastline (co ozajstne chvostoskoky nerobia, navyse v beznej kulture neskodia, kedze sa zivia rozkladajucou sa organickou hmotou v substrate).
a larva Thrips tabaci / Frankliniella occidentalis - strapka záhradná ich moze pripominat.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


03 Aug 2011, 11:40
Profil

Založený: 03 Sep 2011, 15:51
Príspevky: 4
Odoslať Re: salvia
[quote="Michal Parvanov"]smutivky salvii neskodia, larvy su male a skor sa uzivia na riasach rastucich na povrchu substratu. niekolko mm vrstva kremiciteho piesku na povrchu ich ucinne eliminuje, ale ni je zvlast potrebne ich riesit, pokial nie su v blizkosti ine, na smutivky citlivejsie kultury rastlin, napr. vysevy...

ahoj Mišo. mne sa zdá, že tiež mám tie smutivky na rastline, a nevyzerá, že by jej neškodili. tvoria sa jej nekrózy na listoch (neviem, či je to práve nimi), ale očividne ju niečo "žerie". takisto sa jej točia neprirodzene listy. zálievku má pravidelnú dennú, rozptýlené svetlo, bola mierne prihnojená. Schnú jej končeky listov, dokonca aj mladých. neviem s čím to má súvis, ale najväčšie podozrenie mám na tie mušky. bohužiaľ nemám momentálne foťák, no keď budeš potrebovať skutočne vidieť, tak ti nejak odfotím a pošlem. Molice som už vychytal, tak nimi to už nebude.


03 Sep 2011, 16:19
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
smutivkami to urcite nebude, dospelce neskodia vobec a larvy ziju na povrchu substratu. tie su schopne zozrat maly semenacik, najlepsie dakeho sukulentu, ale na tvrdsie pletivo si netrufnu.
tuto sezonu vyzera byt prilis premnozena strapka, ci to nie je ona (velmi neprijemny skodca) a jej priznaky som nasiel i na burine v zahrade, takze asi bude vsade. imaga vyzeraju podobne ako smutivky akurat telo je pruzkovane. larva zije na spodnej strane listov a sposobuje poskodenie rastoveho vrcholu, potom z neho rastu deformovane listy. listy maju zlte fliacky. nebyvaju pokrutene, ale deformovane.
fotka by urcite pomohla...

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


04 Sep 2011, 02:30
Profil

Založený: 18 Jún 2014, 20:11
Príspevky: 1
Odoslať Re: salvia
čauko :) dnes mi poštou prišla šalvia (odrezok) ale je mierne popučený ,, pošta robí svoje :D viete mi poradiť ako ju zotaviť?


18 Jún 2014, 20:21
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
len drzat v co najlepsich podmienkach..
sadra nepomoze :D

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


19 Jún 2014, 22:11
Profil

Založený: 15 Nov 2014, 11:48
Príspevky: 1
Odoslať Re: salvia
Zdravim,
ktory z tychto substratov je pre Salviu vhodny, resp. ktory z nich bude kvalitny?

http://www.agrona.sk/raselina
http://eshop.pasic.cz/substraty-raselin ... n&fil_id=1

v tom druhom maju aj viadcero klassmann substratov aj kusov a na sklade.


15 Nov 2014, 11:54
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: salvia
od agrony raselina naturalhum a k nej primiesat daku listovku (ostatne v ponuke su jemne alebo malo kvalitne). od pasica Substrát Container hrubý+greenfibre (mozno i daky iny sa hodi, nepoznam vsetky obchodne nazvy) - ten by som bral.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


16 Nov 2014, 02:01
Profil
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 236 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 8, 9, 10, 11, 12


Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
cron

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]