Práve je 17 Sep 2019, 11:47

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 85 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Calea zacatechichi 
Autor Správa

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Odoslať Re: Calea zacatechichi
v ponuke mám druh Calea zacatechichi. pod týto názvom som rastlinu získal. niekedy sa stáva, že medzi pestovateľmi pri rôznych výmenách a podobne nastane zmätok, dúfam snáď, že môj zdroj je reálny :-)
čo sa týka účinkov, vo všeobecnosti možno povedať, že najúčinnejšií obsah bude mať jedinec pestovaný v podmienkach čo najbližších prírodným. teda zamerať sa treba hlavne na kvantitu oslnenia a obsah koreňového balu, čo býva najväčšímy nedostatkami medzi rastlinami kultivovanými neodbornou verejnosťou. málo svetla a malý kvetináč s nekvalitným substrátom. čo s týka závlahy, tak všeobecne neplatí, že čím viac, tým lepšie. niekedy je dokonca výhodou nepravidelná zálievka, to drží rastlinu otuženejšiu a pripravenú na výkyvy. všetko však chce cit...

05 Feb 2010, 13:58

Založený: 05 Jan 2010, 23:45
Čo sa týka Calei tak o jej pestovaní toho zatiaľ veľa neviem, no za 2 mesice čo ju mám doma a naplno sa jej venujem :D som nejaké veci už vychytal a tak sa s vami o ne podelím. Niekede medzi prvými postami je písané, že Calea má rada vlhkú pôdu. Áno to je veľká pravda, no ešte viac má rada ak je vo vlhkom prostredí. Jej listy neznesú akýkoľvek suchý vzduch a ihneď uschýnajú. Zo začiatku som si myslel, že mám nejakú "chorú" rastlinu, kedže mi na nej stále uschýnali listy. Po umiestnení do mikro fóliovníka, teda skôr fóliovník sa presunul na kvetináč :D a pravidelnom rosení rastline prestali uschýnať listy a celkovo začali byť viac "živé". Druhá vec je hnojenie... Po pohnojení "homemade hnojivom" sa ihneď ukázalo, že hnojivo má Calea rada. Vyhnala po bokoch nové stonky, nové lístky a čo je najlepšie, začali spod zeme vyrastať ďalšie nové stonky. Ale ešte pred týmito všetkými zmenali som menil jej stanovisko: z rozptýleného svetla sa dostala na priame a ostré slnečné svetlo za okno a tu sa jej páči :) . Takže podľa mojich terajších postrehov som odhodlaný prehlásiť :D , že:
1.) Calei vyhovuje priame svetlo - čo je už napísané aj v iných príspevkoch
2.) má rada vlhký vzduch a celkovo vlhké prostredie
3.) taktiež by sme nemali zabúdať na prísun živín vo forme hnojív (pokiaľ možno organických) - Calea sa nám za to odvďačí :)
Toto sú moje doterajšie postrehy z pestovania tejto inak veľmi zaujímavej rastlinky...

10 Apr 2010, 10:05

vlhký vzduch nie je nevyhnutný, moje rastú celé leto vonku bez ochrany a zvládajú to výborne. pokiaľ vám bez krytu usychajú, ešte niekde bude problém (možno malý kvetináč, veľký obsah solí v pôde-hnojivo; teda niečo, čo bráni prísunu dostatku vody do pletív rastliny).

10 Apr 2010, 19:50

Práveže pred tým som nehnojil vôbec. Začal som len teraz, ale asi to bude mať nejaký súvis s pôdou... :roll:

/edit
Pridávam aj "čerstvé" fotky...

Prílohy:
Bez názvu3.JPG
Bez názvu3.JPG [ 38.38 kB | Zobrazená 10305 krát ]
Bez názvu2.JPG
Bez názvu2.JPG [ 44.49 kB | Zobrazená 10306 krát ]
Bez názvu.JPG
Bez názvu.JPG [ 34.57 kB | Zobrazená 10310 krát ]
10 Apr 2010, 22:55

Pridávam pár nových fotiek Calei... Všimnite si tú zmenu za 3 mesiace :D .

Prílohy:
Komentár súboru: z vrchu
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg [ 54.71 kB | Zobrazená 10283 krát ]
Komentár súboru: v plnej košatosti :P
Bez názvu2.jpg
Bez názvu2.jpg [ 62.7 kB | Zobrazená 10288 krát ]
Komentár súboru: pohľad to neba :D
Bez názvu3.jpg
Bez názvu3.jpg [ 45.22 kB | Zobrazená 10274 krát ]
19 Júl 2010, 11:28

pekna zmena.. :-)

19 Júl 2010, 13:15
Obrázok používateľa

Založený: 15 Júl 2010, 12:04
Citácia:
nippy
Pridávam pár nových fotiek Calei... Všimnite si tú zmenu za 3 mesiace .

Moc pekna .) Moje se teprve klube, ale uz o sobe dava trochu vedet :)

Vsiml jsem si, ze u me Calei jsou vrchni (nove) listy oproti tem spodnim o dost svetlejsi. Je to normalni stav nebo ji neco chybi?

Obrázok Obrázok

Jeste bych se chtel zeptat, jaky mate osvedceny postup na rizkovani? Urcite z vrchnich casti rostliny; je lepsi seriznout sikmo stonek a pote ponorit do odstate vody? Pripadne pouzit korenovy stimulator? Nekde jsem cetl ze je dobre do vody prikapat i peroxid vodiku, ktery pry pomaha korenove strukture k vyvoji. Ale zatim jsem to nezkousel.

03 Aug 2010, 10:47

v com je posadena? (vyzera, ze jej daka latka chyba)

04 Aug 2010, 11:37
Obrázok používateľa

Substrat by snad mel byt ok. Je to Plagron Grow Mix s perlitem
Citácia:
Plagron Grow-Mix PG obsahuje bílou slatinu, baltické slatiny, sphagnum, černé slatiny, červí hnojivo, biologické hnojivo a trochu směsi PG. Díky tomuto složení je zajištěna u substrátu Grow-Mix dostatečná vzdušnost. pH: 5,8 až 6,2. EC: 1.4 až 1.6.

Rostlinku mam jizni strane s dostatkem primeho slunce, substrat udrzuji vlhky. Prikladam i foto stonku, u nejz mam obavy aby vzrostlou Caleu dokazal posleze unest. Proto jsem premyslel nad tim, jestli by nebylo lepsi udelat novy rizek.

Obrázok Obrázok

04 Aug 2010, 12:17

zlozenie vyzera byt ok... aj tak by som vsak skusil postrek komplexnym hnojivom (na list) alebo stopovymi prvkami. pokial po poslednom presadeni uz dobre zakorenila, nemalo by predpisane mnozstvo hnojiva uskodit, ale pomoct ano.

04 Aug 2010, 12:48

Založený: 06 Sep 2008, 08:08
Čo sa týka zeminy a slnka, ja som svoju caleu dal surovo na slnko a darí sa jej až až, teraz som ju pozastrihoval aby sa ešte viac rozkonárila. K tomu odrezkovaniu, stačí odrezky dať do vlhkej zeminy a do pareniska, ja používam spodnú časť zrezanej PET fľaše s dierkami na vzduch, vždy dám do kvetináča viac kusov - z 5 odrezkov sa chytia vždy aspoň také 3.

04 Aug 2010, 20:48

Jj s odrezkami sa veľmi babrať netreba. Hodiť do zakoreňovača a potom rovno do kvetináča. Akurát mne nejako dlho odrezok korenil, okolo 2 mesiacov a momentálne má už asi pol metra :) . S tými listami to neber vážne, mne to robí tiež. Po čase ztmavnú a sú vhodné na "konzum" :D .

05 Aug 2010, 17:46
Obrázok používateľa

Diky vsem za rady, i co se tyce rizkovani. Jeste ji necham povyrust.

Ohledne svetlych listu - mam takovy pocit ze snad postupne tmavnou, tak doufam ze se mi to jen nezda :). Kdyz Calea zacala rapidne rust a vytahovat nove mlade stonky za svetlem, tak nasadila krasne nove a velke listy, lec vsechny svetle barvy. Do te doby mela rostlina o poznani mensi, prvotni, tmave zelene listecky, ktere se od te doby nezvetsily (uchovavaji si tmave zelenou).
Tak si rikam, jestli v tu dobu neprozila sok z toho, kdyz jsem ji zapomnel na 2 destive noci na balkone pri nejakych 15-17°C. Vim ze nektere rostliny reaguji na vykyvy teplot (teple dny X studene noci) zesvetlenim barvy listu.

Zkontroloval jsem i koreny, ktere jsou jiz pekne prorostle substratem, takze jsem kvetinac zalil hnojivem urcenym na rust (guano). Uvidime 8-).

07 Aug 2010, 18:18

pri 15tich by vydrzala i mesiac, nemyslim, ze to bude tym...

08 Aug 2010, 15:36
Obrázok používateľa

Po zaliti hnojivem zatim zadna zmena. Zda se mi ze nektere listy postupne nabiraji tmavsi barvu, ale davaji si tedy na cas. Rostlinka je celkove spise svetlejsi barvy. Dnes se mi konecne dostala do ruky vyziva pro listy ve forme postriku, takze jsem nevahal aplikovat a jsem zvedav na vysledky.
Netusim co ji muze chybet, substrat je novy a mel by mit dostatek zivin - jedine ze by je Calea za tak kratkou dobu dokonale vypotrebovala? Pritom rostlina nevypada nijak povadle a spodni casti stonku zacinaji obrustat novymi vyhonky. Pro srovnani - Heimia Salicifolia, kterou mam hned vedle Calei, je posazena ve stejnem substratu a dari se ji na vybornou.
Obrázok

Navic jsem si vsiml, ze vrchni nove listky jedne z vetvi zacaly cervenat. Myslel jsem ze je to sluncem, pak jsem se ale podival zespod a tam nasel dve miniaturni zlute housenky, budujici si sedivou pavucinku zrovna v mistech kde jsou listy zvrchu cervene. Kazdopadne jsem tu cast odstrihl, zbyla se aspon vice rozvetvi :).
Obrázok Obrázok Obrázok

Na par listcich jsem objevil svetla mista. Muze to byt jen kosmeticka vada nebo rostline muze neco chybet?
Obrázok Obrázok Obrázok

15 Aug 2010, 22:42

skor kozmeticka vada, podla tychto zaberov to vyzera v norme a pravdepodobne sa to zlepsi. samozrejme, zmenu nemozno cakat zo dna na den. zozltnute listy sa uz vacsinou do zelena nevyfarbia, ale nove vy mali byt zelene, s pripadnym nacervenanim (pokial je dostatok oslnenia).

16 Aug 2010, 08:38

Raven môžeš byť kľudný nič sa s ňou nedeje, je to úplne bežné aj u mňa... ;)

16 Aug 2010, 12:34
Obrázok používateľa

Diky za uklidnujici zpravy ;) . Po zahnojeni zacaly zespod vyrustat dalsi nove vyhonky, vypada to ze z ni bude pekny prales :) .

18 Aug 2010, 15:00

Založený: 03 Júl 2010, 08:18
Odoslať Čo s Caleou zacatechichi na zimu???
Dobrý den prosím o radu. Ako všetci aj ja som si už všimol že sa blíži jeseň a zmeny teplot čo nevidiet tu bude zima. Chcem sa preto spýtat co mam na zimu spravit mojou caleou ?? Dajte nejaky maly navodik alebo aspon par rad dakujem.

21 Sep 2010, 10:23

Odoslať Re: Čo s Caleou zacatechichi na zimu???
Ak ju máš v zemi tak presadiť do kvetináča, cez zimu veľmi nehnojiť - odporúčané sú polovičné dávky, osobne aj zastrihujem a pekne do tepla domu na svetlé miesto.

21 Sep 2010, 14:30
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 85 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.