Práve je 22 Apr 2019, 23:56

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 94 ]  Prejs┼ą na str├ínku Predch├ídzaj├║ca  1, 2, 3, 4, 5  ─Äal┼íia
Salvia Divinorum 
Autor Správa

Zalo┼żen├Ż: 12 J├║l 2011, 20:33
Pr├şspevky: 21
Odosla┼ą Re: Salvia Divinorum
vapnik sa vyzra┼żal v hrnci ked som varil vodu :D tak┼że asi chlpky

17 J├║l 2011, 12:09

Zalo┼żen├Ż: 31 M├íj 2011, 20:00
Pr├şspevky: 6
Dobr├Ż de┼ł prajem.
P├ín Parvanov r├íd by som sa v├ís sp├Żtal na trochu zlo┼żitej┼íiu ot├ízku.
Pestovan├şm ┼íalvie sa zaober├ím taktie┼ż nieko─żko rokov za vedeck├Żmi ├║─Źelmi.
Tu┼í├şm ┼że tie┼ż viete, ┼że salvia dinivorum v pr├şrode vyhynula !
Prip├íjam aj par obr├ízkov ... aby bolo moje ├║silie o spolupr├ícu s vami viac prospe┼ín├ę!
Moj├şm cie─żom je vypestova┼ą alebo vy┼í─żachti┼ą druh salvie dinivorum ktor├Ż sa bezprobl├ęmovo mno┼ż├ş semenami s 80% ├║spe┼ínos┼ąou.
Moje rastliny ako vid├şte na obr├ízkoch nie s├║ v sklen├şkoch ... s├║ pestovan├ę v bytov├Żch podmienkach pri vzdu┼ínej vlhkosti ktor├í je
be┼żn├í v na┼íom p├ísme ... S├║ plne aklimatizovan├ę vydr┼ża aj n├şzke teploty do 8C ... pod touto hranicou doch├ídza k po┼íkodeniu
preto┼że ako viete maj├║ du┼żinat├║ stonku ktor├í pri bode mrazu zamrz├í a rastlina uhynie.

Moment├ílne sa pok├║┼íam salviu dinivorum aklimatizova┼ą na r├┤znu vlhkos┼ą a to nepravideln├Żm sprejovan├şm listou nezn├í┼ía to najlep┼íie ale
d├║fam ┼że po ─Źase si zvykne ...

Chcem v├ís poprosi┼ą o par inform├ícii ─Źi neviete nejak├Ż sp├┤sob ktor├Żm sa d├í salvia dinivorum don├║ti┼ą ku kvitnutiu, ─Źi v├ím nejak├í ┼íalvia u┼ż kvitla ked┼że pokia─ż viem kvitn├║ od oktobra do janu├íra ... Taktie┼ż ─Źi bi ste sa vedel dosta┼ą k semen├ím ┼íalvie ked┼że sa problematikou oh─żadom pestovania zaober├íte dlh┼íie.
Chcem sa tie┼ż sp├Żta┼ą ─Źi existuj├║ aj in├ę druhy salvie dinivorum ( kultivary ) inej farby kvetov a pod pokia─ż viem v┼íetky salvie u n├ís pestovan├ę poch├ídzaj├║ z jednej rastliny z mexica z ktorej odrezky boli kn├ím prinesen├ę v roku 1991 ─Źi┼że v┼íetci mame salvie s rovnak├Żmi g├ęnmy je tak ? ( Pros├şm potvrdte mi ─Źi je to pravda alebo nie )

Predom za odpovede na moje ot├ízky ─Ćakujem.

Obrázok
Obrázok

15 Sep 2011, 11:17

Zalo┼żen├Ż: 11 Feb 2008, 11:11
Pr├şspevky: 583
neviem potvrdit, ci mame vsetci 1 klon, je to vsak pomerne pravdepodobne.
kvitne mi bezne, takmer kazdy rok. neviem, ci tuto sezonu stiha, bolo divne pocasie a dost som rezal. rozkvita vsak zaciatkom zimy a to je cas, kedy z praktickych dovodov ju musim prestahovat, co znamena zrezanie. takze mi nikdy nedokvitli.
indukovat kvitnutie je jednoduche, robi to pocasie za nas. rastlina je kratkodenna, kvet sa diferencuje pri skracovani dna pod urcitou hodnotou (svetlo/tma). kvitnu vsak len velke a vitalne jedince, posadene v dost velkej nadobe, optimalne priamo v pode v skleniku. rastliny na fotkach su pekne, silne, na kvitnutie im vsak chyba aspon meter vysky. rastlina s kvetom ma cca 170 cm, ci viac.

15 Sep 2011, 20:11

─Äakujem za inform├ície ve─żmi mi pom├┤┼żu...
Rastliny na obr├ízku s├║ 4 t├Ż┼żd┼łove odrezky z materske rastliny.
Matersk├í rastlina ma za chv├Ż─żu nie─Źo cez meter tak┼że m├┤┼żem d├║fa┼ą ┼że bude kvitn├║┼ą ...
E┼íte tak├í ot├ízo─Źka opelenie v zimnom po─Źasi hmyzom je asi nere├ílne v┼íak ?
Budem ho musie┼ą urobi┼ą ru─Źne ?

PS ako dlho sa venujete pestovaniu salvie dinivorum ?

16 Sep 2011, 06:05

celad Lamiaceae opeluju cmely, mozno vcela by to zvladla ale ani tych nebude. na male musky sa spoliehat nemozno, takze jednoznacne rucne.
uz to nejaky ten rocik bude, ale ozaj netusim...

16 Sep 2011, 10:25

Pan Paravanov
Doposial som sa st├Żmto nestretol mo┼żno mi porad├şte.
Salvia mi zhadzuje listy skuto─Źne netu┼í├şm pre─Źo ┼íkodcov sa mi podarilo uspe┼íne zbavy┼ą mydlov├Żm
potrekom ...
No asi pred 4 d┼łami za─Źali bezd├┤vodne zhadzova┼ą zdrav├ę listy ktor├ę nie su po┼íkoden├ę ...
neviete pre─Źo to robia m├┤┼że to by┼ą sp├┤soben├ę t├Żm ┼że som ich so sklen├şka dal na okno a tie z okna na regaly ???
nejak├Ż vykiv tepl├┤t alebo tak ?
Pros├şm o radu ─Źo najsk├┤r.
Predom dakujem

16 Sep 2011, 11:11

Zalo┼żen├Ż: 28 Nov 2011, 15:07
Pr├şspevky: 2
Odosla┼ą Salvia - listy
Dobr├Ż den, asi p┼Öed 2 t├Żdny mi p┼Öi┼íla rostlinka od zn├ím├ęho celkem ve ┼ípatn├ęm stavu, 4 stonky, skoro ┼ż├ídn├ę listy, kdy┼ż u┼ż tak ─Źern├ę nebo ├║pln─Ť mali─Źk├ę. Rostlinku jsem zasadil, dal do parn├şku.List┼» u┼ż narostlo celkem dost, ale m├ím probl├ęm.Jakmile za─Źnou r┼»st, jejich okraje ihned zhn─Ťdnou.Z├íl├ęval jsem zat├şm jednou za cca. 5 dn├ş a ka┼żdodenn─Ť jsem i n─Ťkolikr├ít rosil, ale zjistil jsem, ┼że to m┼»┼że b├Żt p┼Ö├ş─Źina hn─Ťdnut├ş a tak jsem p┼Öestal.Zat├şm ┼ż├ídn├ę zlep┼íen├ş.Je┼ít─Ť dod├ím, ┼że rostlinku m├ím na okn─Ť,kde m├í celodenn─Ť nep┼Ö├şm├ę sv─Ťtlo, ve─Źer na p├ír hodin dosvicuji stoln├ş lampi─Źkou.Nev├şte, ─Ź├şm by mohlo b├Żt hn─Ťdnut├ş listl zp┼»sobeno? D─Ťkuji za rady :)

Pr├şlohy:
P1040047.JPG
P1040047.JPG [ 174.69 kB | Zobrazená 8180 krát ]
P1040046.JPG
P1040046.JPG [ 199.33 kB | Zobrazená 8175 krát ]
P1040045.JPG
P1040045.JPG [ 173.93 kB | Zobrazená 8172 krát ]
28 Nov 2011, 15:36

zatial to vyzera ako bezna vec pri prevoze v tomto obdobi. treba len pockat, kym to odrastie. problem bude, az keby sa to rozsirovalo na vacsi podiel listovej plochy, do tretiny listu sa to da pripisat zmene lokality v chladnom obdobi.

28 Nov 2011, 21:17

Zalo┼żen├Ż: 28 Nov 2011, 15:07
Pr├şspevky: 2
Michal Parvanov nap├şsal:
zatial to vyzera ako bezna vec pri prevoze v tomto obdobi. treba len pockat, kym to odrastie. problem bude, az keby sa to rozsirovalo na vacsi podiel listovej plochy, do tretiny listu sa to da pripisat zmene lokality v chladnom obdobi.

dob┼Öe, d─Ťkuju, snad to tak bude, a mysl├şte, ┼że se m├ím po┼íkozen├ę listy otrhat, nebo pop┼Ö. z nich odst┼Ö├şhat jen ty po┼íkozen├ę oblasti?

28 Nov 2011, 21:32

urcite nie, pozitivny ucinok to nema (iba chaby esteticky) a negativny to bude mat, ak zasiahnete zive casti, co je dost pravdepodobne. zvlast, ked ich je tam tak malo.

28 Nov 2011, 22:24

Zdrav├şm.
Moje ┼íalvie do posia─ż madherne r├ístli matersk├í rastlina u┼ż mala pomaly 1,75 metra na v├Ż┼íku a hust├║ korunu ak sa to tak da nazva┼ą ale probl├ęm sa obiavil v tej dobe ked som bol nuten├Ż ju presadi┼ą do ve─Źieho ─Źrepn├şka ale do┼íiel mi substr├ít tak som siahol po prep├ílenej zahradnej zemine zo z├íhrady zdalo sa to by┼ą v poriadku no nesk├┤r som obiavil na liskoch drobulink├ę ─Źierne chrob├í─Źiky neviem ─Źo su za─Ź ... na molice ani in├ę ┼íkodce ─Źo pozn├ím ┼że sa vyskytuj├║ na salvii som nevidel a bohu┼żial nefungovali ani postreky sk├║┼íal som asi v┼íetky postreky ake sa daju k├║pi┼ą prelieval som aj zeminu ... no zbavy┼ą sa mi ich nepodarilo.

Probl├ęm je vtom ┼że po listovej ploche sa nesporadicky od stredovej ┼żilnatiny ale aj od krajov vytv├írali hned├í s├║ch├ę podky/kruhy cca 3mm ve─żk├ę, rastlina sama za─Źala zhadzova┼ą listy denne cca 5-12 listov ktor├ę boli napadnut├ę zhodila ... ked u┼ż postreky nezaberali tak som sa rozhodol jednu rastlinu ├║plne zreza┼ą nech vyra┼í├ş na novo a substr├ít som vimenil a korene vo vedre s destilovanou vodou som uplne vymyl ale rastlina uschla, tu druh├║ som len presadil do in├ęho substr├ítu zbavyl korene toho star├ęho substr├ítu ... a nechal ju tak ... zdalo sa ┼że sa spamet├íva za─Źala ra┼íi┼ą listy ale ope┼ą tie chrob├íky alebo hmyz napadol tu rastlinu a uhynula tie┼ż moment├ílne mam jedin├Ż odrezok ktor├Ż d├║fam zakoren├ş a nepr├şdem o celu gener├íciu ┼íalvi├ş pros├şm poradte...

st├Żmto odoln├Żm ┼íkodcom som sa nestretol a neviem ako sa ho zbavy┼ą ...
alebo ─Źo je pr├ş─Źinov ... tvorby hned├Żch kruhov po listoch a jejich nasledn├ęho zhadzovania ...

02 Dec 2011, 19:36

to by chcelo foto...

02 Dec 2011, 21:05

To by chcelo keby ale bolo ─Źo foti┼ą :(

03 Dec 2011, 14:04

Zalo┼żen├Ż: 21 Sep 2012, 11:36
Pr├şspevky: 1
Zdravim,

Chcel by som sa s vami podelit s mojimi rastlinkami , maju uz cez 3 tyzdne, byvaju na vychodnej strane
, myslim ze sa maju dobre.

Potesim sa akymkolvek pripomienkam, komentarom :)

Turnera ulmifolia :

Obrázok Obrázok

Salvia divinorum :
1.
Obrázok Obrázok

2.
ObrázokObrázok

21 Sep 2012, 12:20

vyzeraju v poriadku. akurat substrat (ak dobre vidim podla fotky) sa zasoluje (bezny problem skoro u vsetkych, co bud polievaju obyc. vodou alebo kupili substrat v niektorom z retazcov).

21 Sep 2012, 23:06

Zalo┼żen├Ż: 08 Jan 2013, 22:36
Pr├şspevky: 4
Odosla┼ą ┼áalvia divinorum
Zdravim, stala sa mi stra┼ín├í vec. Po─Źas mojej dlh┼íej nepr├ştomnosti doma cez sviatky sa mi v kofl├şkoch ┼íalvie objavili v├şnne mu┼íky. Hmm a moja mama v absol├║tnej nevedomosti vylo┼żila oba na chodbu, kde je takmer tma a chladno a e┼íte k tomu ich vystriekala biolitom. :( (Na┼í┼ąastie nie v izbe, to by mi asi zabilo aj pavuky) ┼áalvijka vyzerala hrozne, listy opadan├ę, v├Ą─Ź┼íina stonky zhnednut├í. :cry: Tak som vtedy spravila r├Żchlo jedine ─Źo ma napadlo. ┼Żiletkou som odrezala umret├ę stonky (neostalo mi ani kolienko), rez ok├║pala v studenej vode, obalila kofl├şky s├í─Źikom (filiovn├şk) s vysielala l├ísku. Mu┼íky sa vr├ítili, okrem nich sa objavila aj plesnina na substr├íte. Ale jedna rastlinka dolu vyhodila n├ídhern├Ż p├║─Źik - dva miniat├║rne dokonal├ę l├şsto─Źky :) a druha je zatia─ż st├íle iba kyptik.
─îo s plesninou?? bez toho ┼że by som po┼íkodila v├Żhonok? U┼ż aj stonky s├║ napadnut├ę mysl├şm... :/
Vopred ─Ćakujem za rady...

08 Jan 2013, 22:53

no,
1. biolit do separovaneho zberu.
2. mama je asi na domov dochodcov este mlada, takze s tymto neporadim. :D
3. musky - nie su vinne, tie sa zivia na sladkom a snad si salvie cukrovou vodou nepolievala. su to smutivky (Sciara), zivia sa rozkladajucou sa organickou hmotou zo substratu, pre velku rastlinu nepredstavuju ziadne nebezpecenstvo (zozeru tak malinky semenacik, o ich likvidacii je tu na fore toho plno..)
4. plesen - nic zavazne pre zdravu rastlinu, pre poskodenu/oslabenu a v pripade, ze je plesni plno, moze byt realne nebezpecenstvo. ale plesen skor indikuje nieco nevhodne, co treba vyriesit skor, ako hlusit plesen. vacsinou je to nedostatocne vetranie, ci nerozlozena organicka hmota v substrate (vyhovuje i smutivkam, ale nie je na skodu, salvia v takom materiali koreni prirodzene). plesen staci postrekovat vodou, casto. narusi sa a o zvysok sa postaraju ine mykoparaziticke organizmy. v substrate by vsak nemalo byt vela drevnej hmoty - ta vyhovuje plesniam a nevyhovuje rastlinam, je to bezna zlozka odpadov predavajucich sa ako substraty v obchodnych retazcoch (oznacuje sa ako kompostovana kora, niekedy napisu len kompost, ale je to k├┤ra).
odporucil by som preplachnut substrat (poprelievat nie moc studenou vodou, vyplavi sa pripadny prebytok organickych latok) a potom aspon 1x denne postrekovat plesen postrekovacom, optimalne silnejsim prudom...

09 Jan 2013, 15:19

─Äakujem ─Ćakujem
Viem kam patr├ş biolit, no nepom├┤┼żem si...
Fajn ┼że mu┼íky nie s├║ nebezpe─Źenstvo pre rastlinu, ale pre m┼ła ano, lebo mi hroz├ş vyhodenie z domu :D
A substr├ít mam ─Źiasto─Źne tak├Ż odpadov├Ż... polep┼í├şm sa :oops:

09 Jan 2013, 19:10

Zdravim,
posielam fotku jednej zachr├ínenej ┼íalvijky. Je na mieste, kde doobeda svieti Slnko, na skrinke pri okne. U┼ż ju neprisvecujem dlh┼íiu dobu, no teraz za─Źali hnedn├║┼ą listy. Nie s├║ ├║plne such├ę; robili to st├íle, ale nie a┼ż v takejto miere. ─îo to znamen├í a ─Źo sa s t├Żm d├í robi┼ą?

Pr├şlohy:
Salvia.jpg
Salvia.jpg [ 96.42 kB | Zobrazená 7556 krát ]

Naposledy upravil Veronika Fito┼íov├í d┼ła 11 Mar 2013, 20:33, celkovo upraven├ę 4 kr├ít.
11 Mar 2013, 17:25

fotka sa mi nezobrazuje..

11 Mar 2013, 18:27
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 94 ]  Prejs┼ą na str├ínku Predch├ídzaj├║ca  1, 2, 3, 4, 5  ─Äal┼íia

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]