Práve je 17 Sep 2019, 12:08

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 13 ] 
┼íalvia probl├ęm 
Autor Správa

Zalo┼żen├Ż: 07 Okt 2012, 16:16
Pr├şspevky: 5
Odosla┼ą ┼íalvia probl├ęm
Zdrav├şm V├ís,

r├íd by som sa s Vami poradil. M├ím probl├ęm so ┼íalviou. V pestovan├ş byliniek len za─Ź├şnam,
asi pred mesiacom a pol som si nasadil do kvetin├í─Źa ┼íalviu, bazalku, medovku, m├Ątu a pamajor├ín.
V┼íetko pekne r├ístlo, no len na ┼íalvii som za─Ź├şnal bada┼ą zvl├í┼ítne ├║kazy. Pre─Ź├ştal som si cel├ę
f├│rum, niektor├ę pr├şpady sa podobaj├║ m├┤jmu, ale r├íd by som vedel odpove─Ć a teda aj radu,
ako dosta┼ą ┼íalviu op├Ą┼ą "do formy".

┼áalvia pekne r├ístla, bola zelen├í, no v poslednom obdob├ş za─Źali l├şstky ┼żltn├║┼ą, postupne a┼ż hnedn├║┼ą,
str├ícali zelen├║ farbu a na spodnej strane listov sa objavili tak├ę biele bodky, plus medzi stonkami niekde
aj pavu─Źinka. Zrejme ju napadli rozto─Źe, alebo nie─Źo podobn├ę. Viete mi poradi┼ą, ako sa ich zbavi┼ą.
─îo m├┤┼że by┼ą pr├ş─Źinou? Inak tento znak sa objavil aj na novo nasadenej ┼íalvie, ktor├║ som z├şskal t├Żm, ┼że
sa z p├┤vodnej nedopatrene odlomila stonka. Tento ist├Ż probl├ęm. V obchode ak som kupoval bylinky
mi pon├║kli aj ekologick├ę hnojivo, ┼że m├ím pohnoji┼ą po dvoch t├Ż┼żd┼łoch rozroben├ę vo vode. Urobil som
to u┼ż dvakr├ít. Ako prinavr├ítim ┼íalvii zelen├ę l├şstky, lebo m├ím pocit, ┼że ka┼żd├Żm d┼łom je to hor┼íie.
Umiestnen├ę ich m├ím na ju┼żnej strane panel├íku.

Priklad├ím aj fotodokument├íciu. Neviem, ─Źi to bude dobre vidie┼ą, t├║ spodn├║ stranu listov.

Pr├şlohy:
PA070538 kopie.jpg
PA070538 kopie.jpg [ 105.23 kB | Zobrazená 6881 krát ]
Koment├ír s├║boru: zo┼żltnut├ę listy
PA070527 kopie.jpg
PA070527 kopie.jpg [ 83.04 kB | Zobrazená 6888 krát ]
Komentár súboru: vnútorná strana listu
PA070533 kopie.jpg
PA070533 kopie.jpg [ 69.71 kB | Zobrazená 6883 krát ]
07 Okt 2012, 16:50

Odosla┼ą Re: ┼íalvia probl├ęm
prep├í─Źte, som to chcel da┼ą do t├ęmy so ┼íalviou, nedopatren├şm som zalo┼żil nov├║ t├ęmu.
ak to viete, m├┤┼żte to presun├║┼ą tam.

07 Okt 2012, 16:51

Zalo┼żen├Ż: 11 Feb 2008, 11:11
Pr├şspevky: 585
salviu mate zavsivavenu roztocmi a poriadne. jedine, co na ne plati (okrem akaricidov, ale tie nepredpokladam, ze chcete uzivat v caji) je vlhko, teda vyssia vzdusna vlhkost a obcasny dazd. presny opak bytovych podmienok. tuto sezonu bolo teplo a sucho, takze roztoce boli (a este aj su a to je uz oktober - cas, kedy mala byt odumreta i posledna generacia) premnozene uplne vsade.
tato salvia vyzera byt Salvia officinalis, teda v byte ju neupestujete, prezimuje vonku. ale to by mala byt posadena v zemi uz dlhsiu dobu, v kvetinaci zrejme zmrzne (uschne vplyvom mrazu). takze odporucam rastlinu zlikvidovat a zalozit si novu kulturu na jar zo semien. substrat takisto zlikvidovat, kvetinac dobre umyt, vajicok su mnozstva...
hnojivo pre xerotermne rastliny (tato salvia je xerotermna = rastie na teplych slnecnych stanovistiach a suchej pode) nie je moc vhodne, rastlina sice moze rast rychlejsie, ale obsah ucinnych latok skor poklesne. aby bol co najvacsi, musi byt rastlina v podmienkach, co najblizsich prirodnym. vtedy je tato salvia dost silna, aby ju roztoc nenapadol.

07 Okt 2012, 17:21

vdaka za odpoved.
tak zrejme to vyhodim vsetko, cize aky druh na jar kupit, ktory prezije aj v bytovych podmienkach?
tak v obchode mi zabudli poveda┼ą, ┼że t├íto rastlina nie je vhodn├í na pestovanie v kvetin├í─Źi.
lep┼íie je zrejme h─żada┼ą odpove─Ć na tak├Żchto odborn├Żch f├│rach.

inak nie─Źo podobne sa mi objavilo aj na pamajor├íne (vi─Ć foto). tam to m├í v┼íak tro┼íku in├║ formu.
biely povlak, ale tak├Ż jemnej┼í├ş sa ukazuje na vrchu l├şstkov. s├║ tie┼ż rozto─Źe? je potrebn├ę
to ist├ę vykona┼ą? u┼ż urejme ani usu┼íi┼ą sa nebude da┼ą...alebo ho sta─Ź├ş iba ostriha┼ą, nie je to v┼íak
na v┼íetk├Żch l├şstkoch, ale postupne, ka┼żd├Ż de┼ł sa to objav├ş niekde....
V┼íetko som mal saden├ę separ├ítne, akur├ít pamajor├ín som dal do jedn├ęho v├Ą─Ź┼íieho kvetin├í─Źa
s bazalkou, na tej zatia─ż ni─Ź podozriv├ę nie je.

Ot├ízka e┼íte do bud├║cna, vlh─Źen├şm listov hociktorej bylinky rozpra┼íova─Źom sa d├í pred├şs┼ą rozto─Źom,
ke─Ć┼że ako p├ş┼íete sucho im ┼íkod├ş?

Pr├şlohy:
Komentár súboru: pamajorán
PA070542 kopie.jpg
PA070542 kopie.jpg [ 54.58 kB | Zobrazená 6851 krát ]
07 Okt 2012, 20:20

na pamajorane, to vyzera na mucnatku - hubova choroba. moze tam byt aj ten roztoc, ale podla fotky identifikujem ledva tu mucnatku. chce to pestovat na vzduchu, takisto aj tu salviu. s mucnatkou to veru na susenie nie je.
postrekovanim vodou roztocom stazite zivot, vlhko nemaju radi. ale aby to bolo realne ucinne, treba postrekovat casto. to vsak neznesie salvia ani pamajoran pestovany vovnutri, bude tam este viac mucnatky, aj daka hniloba sa moze pridat. ak sa xerotermnym druhom ma darit, musia byt vonku na slnku. jedine vtedy budu mat aj obsah ucinnych latok. na vzduchu znesu aj vodu na list a skor si poradia s roztocmi, salvia pestovana normalne ma hrube listy-pokryte hrubou vrstvou chlpkov, cez tu sa roztoc lahko neprehryzie, navyse aj rastlinne silice mu vadia, ktore sa v nevhodnych podmienkach moc netvoria.

do bytu su vhodne skor tropicke druhy rastlin, ak je to svetly interier, hodia sa i niektore sukulentne druhy.

08 Okt 2012, 00:42

V─Ćaka za odpovede.
Sk├║sim teda to pestova┼ą viac vonku, aj ke─Ć teploty u┼ż nie s├║ tak├ę ide├ílne, ale tak na ju┼żnej
strane bude na to svieti┼ą aspo┼ł st├íle slnko. Doteraz som to mal za oknom v izbe.
Mus├şm to vysk├║┼ía┼ą, lebo som si v┼íimol, ┼że rozto─Źe sa objavili u┼ż aj na ostatn├Żch bylink├ích,
teda m├Ąte, medovke a verbene, jedine bazalka ostala zdrav├í zatia─ż.

08 Okt 2012, 07:50

ked ich mate tolko, skuste vsetky rastlinu aspon na 3 hodiny potopit vo vani. a potom na vzduh a rosit poctivo, optimalne demineralizovanou vodou (z osmozy alebo prevarenou), aby sa povrch rastlin nezavapnil.

08 Okt 2012, 10:53

celu rastlinu uplne ponorit pod hladinu, alebo myslite len korene? nemoze jej to uskodit.
ano rosit som uz zacal, uvidime, co to urobi.
inak pamajorán ak som dal na slnko resp. priamo von, tak ta mucnatka nateraz zmizla.
len uz teraz rozmyslam, ako prezimovat tieto bylinky. lebo vo vnutri urcite sa budu trapit
so suchym vzduchom.

08 Okt 2012, 11:39

aj teplom. samozrejme ponorit cele a vsetky. roztoc sa musi utopit. kym ich tam nezabudnete na 2 tyzdne, nestane sa im nic.

08 Okt 2012, 15:23

Zalo┼żen├Ż: 25 Okt 2012, 15:34
Pr├şspevky: 6
Caute vospolok,

touto formou by som sa vas chcel spytat co je s mojou salviou ellegans (ananasova).
Priniesol som si ji domov v malom kelimku cca pred mesiacom /z bauma.., a nakolko z toho mini kelimku trcali z dola korienky,
tak som ju presadil do jedneho vedra (deraveho dole)... zatial do vedra samozrejme, lebo pojde na terasu cez leto :)

Hlina ktoru som namiesal bola 50% raselina - najlacnejsia :oops: + ciernozem (dazdovkami upravena hlina s konarikmi s travou z travnika a hnoja).

Akonahle som ju presadil, tak som odfaklil kazdej konceky, aby sa vetvila, nech je pekna.
Polievam akvariovou vodou..Umiestnena je na parapete, ale nie priamo nad radiatorom. Radiator je z piatich stupnov nadstaveny na 2jke, a aj to je len taky vlazny. Svetlo ma salvia asi od 8:00 do 14:00.

A teraz k problemu: zo zaciatku OK, ale potom zacali opadavat listy, a celkovo zacala zlknut.
Na koncoch salvie mam nejake pavucinky, a nieco v nich lezie. Zeby pavuci mali??? neviem, no nepaci sa mi to, lebo caj z tejto salvie je SUPEEER velmi chutny :geek:

Prikladam aj pokus o foto:

Pr├şlohy:
DSCN4353.JPG
DSCN4353.JPG [ 174.24 kB | Zobrazená 6748 krát ]
DSCN4350.JPG
DSCN4350.JPG [ 174.83 kB | Zobrazená 6748 krát ]
Komentár súboru: celkovy pohlad
DSCN4350.JPG
DSCN4350.JPG [ 174.83 kB | Zobrazená 6751 krát ]
25 Okt 2012, 16:41

zeru ju roztocce. treba viackrat denne rosit vodou, dookola, to nemaju radi. a zvysit vlhkost vzduchu, znizit teplotu. viac svetla by sa takisto hodilo.
osobne by som ju najskor ocistil od pavucin a vysprchoval, potom nechal potopenu pod vodou asi den a potom umiestnil do studeneho sklenika, kde by som casto rosil.
alebo zohnat na jar dalsiu rastlinu...

25 Okt 2012, 20:13

Zalo┼żen├Ż: 25 Okt 2012, 15:34
Pr├şspevky: 6
Vdaka Michal,

ked som videl tie pavucinky, tak som nepredpokladal ze to bude nejaka haved. Najprv som odstranil vsetky opadane listy, potom som ju poriadne pomocou rozprasovaca ostriekal vodou z RO, a nakonie prekryl takou bielou taskov cca priesvitnou, aby sa tam udrzala vlhkost. Samozrejme planujem rosit aj nadalej, len nech ta haved zmizne...

Mal by som este jednu otazku na teba:
Ked je rastlinka v takomto zubozenom stave, nemal by som ju pohnojit trochu?
Akoze nemam tu ziadne hnojivo, no matke zvyknem odkladat vodu z bordelom z akvafiltra do flias, a to by som tam mohol vykotit. Maminim kvetom ta voda ocividne prospieva :geek:

Hnojit/nehnojit?

M.

26 Okt 2012, 00:00

nedavno presadenu radsej nie, alebo ak, tak velmi slabou davkou. vyznam to vsak nema, cerstvy substrat je vyzivny dost.

26 Okt 2012, 00:55
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 13 ] 

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]