Práve je 19 Máj 2024, 00:54




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 13 ] 
Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach 
Autor Správa

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
V tejto téme by som chcel poukázať na možné problémy pestovania, spojené s nedokonalou aklimatizáciou rastlín (a začiatkom kultivácie) po prenesení do nových podmienok. Začínam si všímať, že začínajúci pestovatelia, hoci majú len málo informácií o podmienkach pestovania (vrátane aklimatizácie), vnímajú tieto podmienky ako široké pojednanie ktoré má určitú toleranciu, tak ako sú zvyknutý z pestovania bežných izbových rastlín. Tie obyčajné druhy určitú toleranciu voči faktorom prostredia majú, častokrát veľmi veľkú. Mnohé druhy rastlín znesú rovnako dobre sucho, aj vlhko, teplo aj chladno, rôzne druhy substrátu... Ale málokto vníma, že mäsožravé rastliny a iné druhy z ekologicky vyhranenejších lokalít takúto toleranciu nemajú. Z toho vyplýva, že informácie, ku ktorým sa dostanete (samozrejme, ak sú správne) treba brať ako alfu a omegu a dodržať podmienky na 100%. Pri pestovaní ekologicky náročných druhov žiadna tolerancia neexistuje, treba sa s tým vyrovnať. Odmenou nám je zasa výnimočná zaujímavosť, ktorá tiež nemá obdobu.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


30 Aug 2008, 11:58
Profil

Založený: 10 Aug 2008, 10:44
Príspevky: 39
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
tak toto su rastlinky ktore mi prisli a uz su uspesne zasadene, aj ked este niesu u mna doma ale u priatelovej mamy,


Prílohy:
tn_P8300015.JPG
tn_P8300015.JPG [ 87.34 kB | Zobrazená 10748 krát ]

_________________
Tesi ma, Ivana Majerova
30 Aug 2008, 12:11
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
V predchádzajúcom príspevku je typický príklad nesprávnej aklimatizácie. Rastliny by mali byť prvé dni umiestnené v 100% relatívnej vzdušnej vlhkosti (podľa viewtopic.php?f=15&t=10). Rastliny na fotografii však takmer usychajú - nevytvárajú sa lepkavé kvapôčky na konci tentakúl. Prežiť by mohli aj takto, ale je to veľký rozdiel s tým, ak budú mať optimálne podmienky. V takom prípade by zakorenili oveľa skôr a s menšími stratami na listovej hmote, ktorú rastlina vytvára s veľkými nákladmi. Takisto, substrát treba po presadení dokonale preliať, aby rašelina priľnula ku koreňom. Čo sa týka kvality rašeliny, táto (súdiac len podľa fotografie v takomto rozlíšení) vyzerá skôr ako rašelina s vysokým stupňom rozkladu alebo rašelina slatinného typu. Pre mäsožravky je vhodná rašelina s nízkym stupňom rozkladu a jedine vrchoviskového typu. Je hrubá a má dlhé vlákna. V suchom stave veľmi svetlú farbu. Aj keď je jasné, aj podľa iných príspevkov tohoto fóra, že je problém kvalitnú rašelinu kúpiť.
Ešte jeden detail, odporúčam používať nové kvetináče. Na okraji tých menších dvoch je viditeľný biely pás vyzrážaného vápnika. Tento sa postupne uvoľňuje do rašeliny a kazí našu snahu udržať rašelinu nezasolenú polievaním demineralizovanou vodou.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


30 Aug 2008, 12:25
Profil

Založený: 10 Aug 2008, 10:44
Príspevky: 39
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
hmmm, takze o rastlinky pridem???

_________________
Tesi ma, Ivana Majerova


31 Aug 2008, 15:46
Profil

Založený: 10 Aug 2008, 10:44
Príspevky: 39
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
a ta raselina je vrchoviskova

_________________
Tesi ma, Ivana Majerova


31 Aug 2008, 16:01
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
Hm, to či prežijú alebo nie, závisí od mnohých faktorov. Avšak ja by som svoje rastliny takto nenechal. Minimálne uzavrieť do nejakej nádoby. Hlavne tá malá rosička (tuším to bude Drosera hamiltonii) môže mať namále.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


31 Aug 2008, 20:40
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
Tu uvádzam príklad správnej aklimatizácie. Rastliny na fotografiách boli presádzané včera, fotené sú teda asi 20 hodín po presadení. Dočasne boli umiestnené do plastového miniskleníčka, ktorý sa dá kúpiť v záhradkárstvach. (Tento konkrétny používam už vyše 20 rokov.) Za povšimnutie stojí hrubá štruktúra rašeliny (vidno nerozložený materiál), vyrovnaný povrch substrátu a prítomnosť lepkavých kvapôčok, ktoré sa v dostatočne vysokej vlhkosti rýchlo po presadení obnovia, aj keď na tejto fotke ešte nemajú pôvodnú veľkosť. Tieto rastliny síce neboli stresované poštou, ale aspoň podobne by to malo vyzerať u každého z vás...


Prílohy:
Komentár súboru: List Drosera capensis po presadení.
Drosera-capensis-po-presadeni.jpg
Drosera-capensis-po-presadeni.jpg [ 42.28 kB | Zobrazená 10830 krát ]
Komentár súboru: Drosera aliciae po presadení.
Drosera-aliciae-po-presadeni.jpg
Drosera-aliciae-po-presadeni.jpg [ 90.99 kB | Zobrazená 10755 krát ]
Komentár súboru: Skupina mäsožravých rastlín 20 hodín po presadení.
masozrave-rastliny-aklimatizacia.jpg
masozrave-rastliny-aklimatizacia.jpg [ 80.3 kB | Zobrazená 10740 krát ]

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk
31 Aug 2008, 20:48
Profil

Založený: 10 Aug 2008, 10:44
Príspevky: 39
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
dobre, poucila som sa, no tie rastlinky zatial niesu v mojich rukach a nezavisi to odo mna, no uz viem kde je chyba a nabuduce sa postaram o to aby sa to uz nestalo, dakujem

_________________
Tesi ma, Ivana Majerova


01 Sep 2008, 09:31
Profil

Založený: 01 Aug 2016, 19:08
Príspevky: 4
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
Dobrý deň, je potrebné, aby aj mucholapky prechádzali týmto procesom aklimatizácie? Nespôsobí im 100% RVV výskyt hubových chorôb?


01 Aug 2016, 20:13
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
mucholapkam staci mensia vlhkost, ale tiez je vhodne prechodne zvysenie v porovnani so standardom.
inac, ak su pestovatelske podmienky dobre, tak ani 100% RVV nemoze sposobovat ziadnu plesen. tu vacsinou sposobi nekvalitny substrat, slabe oslnenie...

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


01 Aug 2016, 22:42
Profil

Založený: 01 Aug 2016, 19:08
Príspevky: 4
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
Chápem. Dal som ich do plastových nádob. Mám ich dať na slnko? Alebo najprv tieň a potom priame oslnenie? Koľko dní im asi bude trvať úspešná aklimatizácia?


02 Aug 2016, 12:22
Profil

Založený: 11 Feb 2008, 11:11
Príspevky: 587
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
radsej 1 a velku nadobu, nech sa neprehreju. svetla co najviac, ale urcita teplota nesmie byt prekrocena. dlzka aklimatizacie sa neda odhadnut, postupne.. zavisi na podmienkach.

_________________
PLANTAE - natural perception
http://plantae.sk


02 Aug 2016, 20:42
Profil

Založený: 01 Aug 2016, 19:08
Príspevky: 4
Odoslať Re: Problémy s aklimatizáciou rastlín v nových podmienkach
Chápem :) Ďakujem vám pekne za rastliny, dúfam, že sa chytia :)


02 Aug 2016, 23:41
Profil
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 13 ] 


Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
cron

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]