Práve je 22 Júl 2018, 07:53

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 13 ] 
Probl├ęmy s aklimatiz├íciou rastl├şn v nov├Żch podmienkach 
Autor Správa

Zalo┼żen├Ż: 11 Feb 2008, 11:11
Pr├şspevky: 581
Odosla┼ą Probl├ęmy s aklimatiz├íciou rastl├şn v nov├Żch podmienkach
V tejto t├ęme by som chcel pouk├íza┼ą na mo┼żn├ę probl├ęmy pestovania, spojen├ę s nedokonalou aklimatiz├íciou rastl├şn (a za─Źiatkom kultiv├ície) po prenesen├ş do nov├Żch podmienok. Za─Ź├şnam si v┼í├şma┼ą, ┼że za─Ź├şnaj├║ci pestovatelia, hoci maj├║ len m├ílo inform├íci├ş o podmienkach pestovania (vr├ítane aklimatiz├ície), vn├şmaj├║ tieto podmienky ako ┼íirok├ę pojednanie ktor├ę m├í ur─Źit├║ toleranciu, tak ako s├║ zvyknut├Ż z pestovania be┼żn├Żch izbov├Żch rastl├şn. Tie oby─Źajn├ę druhy ur─Źit├║ toleranciu vo─Źi faktorom prostredia maj├║, ─Źastokr├ít ve─żmi ve─żk├║. Mnoh├ę druhy rastl├şn znes├║ rovnako dobre sucho, aj vlhko, teplo aj chladno, r├┤zne druhy substr├ítu... Ale m├ílokto vn├şma, ┼że m├Ąso┼żrav├ę rastliny a in├ę druhy z ekologicky vyhranenej┼í├şch lokal├şt tak├║to toleranciu nemaj├║. Z toho vypl├Żva, ┼że inform├ície, ku ktor├Żm sa dostanete (samozrejme, ak s├║ spr├ívne) treba bra┼ą ako alfu a omegu a dodr┼ża┼ą podmienky na 100%. Pri pestovan├ş ekologicky n├íro─Źn├Żch druhov ┼żiadna tolerancia neexistuje, treba sa s t├Żm vyrovna┼ą. Odmenou n├ím je zasa v├Żnimo─Źn├í zauj├şmavos┼ą, ktor├í tie┼ż nem├í obdobu.

30 Aug 2008, 11:58

Zalo┼żen├Ż: 10 Aug 2008, 10:44
Pr├şspevky: 39
Odosla┼ą Re: Probl├ęmy s aklimatiz├íciou rastl├şn v nov├Żch podmienkach
tak toto su rastlinky ktore mi prisli a uz su uspesne zasadene, aj ked este niesu u mna doma ale u priatelovej mamy,

Pr├şlohy:
tn_P8300015.JPG
tn_P8300015.JPG [ 87.34 kB | Zobrazená 6288 krát ]

30 Aug 2008, 12:11

V predch├ídzaj├║com pr├şspevku je typick├Ż pr├şklad nespr├ívnej aklimatiz├ície. Rastliny by mali by┼ą prv├ę dni umiestnen├ę v 100% relat├şvnej vzdu┼ínej vlhkosti (pod─ża viewtopic.php?f=15&t=10). Rastliny na fotografii v┼íak takmer usychaj├║ - nevytv├íraj├║ sa lepkav├ę kvap├┤─Źky na konci tentak├║l. Pre┼żi┼ą by mohli aj takto, ale je to ve─żk├Ż rozdiel s t├Żm, ak bud├║ ma┼ą optim├ílne podmienky. V takom pr├şpade by zakorenili ove─ża sk├┤r a s men┼í├şmi stratami na listovej hmote, ktor├║ rastlina vytv├íra s ve─żk├Żmi n├íkladmi. Takisto, substr├ít treba po presaden├ş dokonale prelia┼ą, aby ra┼íelina pri─żnula ku kore┼łom. ─îo sa t├Żka kvality ra┼íeliny, t├íto (s├║diac len pod─ża fotografie v takomto rozl├ş┼íen├ş) vyzer├í sk├┤r ako ra┼íelina s vysok├Żm stup┼łom rozkladu alebo ra┼íelina slatinn├ęho typu. Pre m├Ąso┼żravky je vhodn├í ra┼íelina s n├şzkym stup┼łom rozkladu a jedine vrchoviskov├ęho typu. Je hrub├í a m├í dlh├ę vl├íkna. V suchom stave ve─żmi svetl├║ farbu. Aj ke─Ć je jasn├ę, aj pod─ża in├Żch pr├şspevkov tohoto f├│ra, ┼że je probl├ęm kvalitn├║ ra┼íelinu k├║pi┼ą.
E┼íte jeden detail, odpor├║─Źam pou┼ż├şva┼ą nov├ę kvetin├í─Źe. Na okraji t├Żch men┼í├şch dvoch je vidite─żn├Ż biely p├ís vyzr├í┼żan├ęho v├ípnika. Tento sa postupne uvo─ż┼łuje do ra┼íeliny a kaz├ş na┼íu snahu udr┼ża┼ą ra┼íelinu nezasolen├║ polievan├şm demineralizovanou vodou.

30 Aug 2008, 12:25

hmmm, takze o rastlinky pridem???

31 Aug 2008, 15:46

a ta raselina je vrchoviskova

31 Aug 2008, 16:01

Hm, to ─Źi pre┼żij├║ alebo nie, z├ívis├ş od mnoh├Żch faktorov. Av┼íak ja by som svoje rastliny takto nenechal. Minim├ílne uzavrie┼ą do nejakej n├ídoby. Hlavne t├í mal├í rosi─Źka (tu┼í├şm to bude Drosera hamiltonii) m├┤┼że ma┼ą nam├íle.

31 Aug 2008, 20:40

Tu uv├ídzam pr├şklad spr├ívnej aklimatiz├ície. Rastliny na fotografi├ích boli pres├ídzan├ę v─Źera, foten├ę s├║ teda asi 20 hod├şn po presaden├ş. Do─Źasne boli umiestnen├ę do plastov├ęho minisklen├ş─Źka, ktor├Ż sa d├í k├║pi┼ą v z├íhradk├írstvach. (Tento konkr├ętny pou┼ż├şvam u┼ż vy┼íe 20 rokov.) Za pov┼íimnutie stoj├ş hrub├í ┼ítrukt├║ra ra┼íeliny (vidno nerozlo┼żen├Ż materi├íl), vyrovnan├Ż povrch substr├ítu a pr├ştomnos┼ą lepkav├Żch kvap├┤─Źok, ktor├ę sa v dostato─Źne vysokej vlhkosti r├Żchlo po presaden├ş obnovia, aj ke─Ć na tejto fotke e┼íte nemaj├║ p├┤vodn├║ ve─żkos┼ą. Tieto rastliny s├şce neboli stresovan├ę po┼ítou, ale aspo┼ł podobne by to malo vyzera┼ą u ka┼żd├ęho z v├ís...

Pr├şlohy:
Koment├ír s├║boru: List Drosera capensis po presaden├ş.
Drosera-capensis-po-presadeni.jpg
Drosera-capensis-po-presadeni.jpg [ 42.28 kB | Zobrazená 6347 krát ]
Koment├ír s├║boru: Drosera aliciae po presaden├ş.
Drosera-aliciae-po-presadeni.jpg
Drosera-aliciae-po-presadeni.jpg [ 90.99 kB | Zobrazená 6279 krát ]
Koment├ír s├║boru: Skupina m├Ąso┼żrav├Żch rastl├şn 20 hod├şn po presaden├ş.
masozrave-rastliny-aklimatizacia.jpg
masozrave-rastliny-aklimatizacia.jpg [ 80.3 kB | Zobrazená 6261 krát ]

31 Aug 2008, 20:48

dobre, poucila som sa, no tie rastlinky zatial niesu v mojich rukach a nezavisi to odo mna, no uz viem kde je chyba a nabuduce sa postaram o to aby sa to uz nestalo, dakujem

01 Sep 2008, 09:31

Zalo┼żen├Ż: 01 Aug 2016, 19:08
Pr├şspevky: 4
Dobr├Ż de┼ł, je potrebn├ę, aby aj mucholapky prech├ídzali t├Żmto procesom aklimatiz├ície? Nesp├┤sob├ş im 100% RVV v├Żskyt hubov├Żch chor├┤b?

01 Aug 2016, 20:13

mucholapkam staci mensia vlhkost, ale tiez je vhodne prechodne zvysenie v porovnani so standardom.
inac, ak su pestovatelske podmienky dobre, tak ani 100% RVV nemoze sposobovat ziadnu plesen. tu vacsinou sposobi nekvalitny substrat, slabe oslnenie...

01 Aug 2016, 22:42

Ch├ípem. Dal som ich do plastov├Żch n├ídob. M├ím ich da┼ą na slnko? Alebo najprv tie┼ł a potom priame oslnenie? Ko─żko dn├ş im asi bude trva┼ą ├║spe┼ín├í aklimatiz├ícia?

02 Aug 2016, 12:22

radsej 1 a velku nadobu, nech sa neprehreju. svetla co najviac, ale urcita teplota nesmie byt prekrocena. dlzka aklimatizacie sa neda odhadnut, postupne.. zavisi na podmienkach.

02 Aug 2016, 20:42

Ch├ípem :) ─Äakujem v├ím pekne za rastliny, d├║fam, ┼że sa chytia :)

02 Aug 2016, 23:41
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 13 ] 

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]