Práve je 17 Sep 2019, 11:31

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 43 ]  Prejs┼ą na str├ínku 1, 2, 3  ─Äal┼íia
Za─Źiatky s turnera diffusa 
Autor Správa

Zalo┼żen├Ż: 13 Aug 2008, 15:46
Pr├şspevky: 35
Odosla┼ą Za─Źiatky s turnera diffusa
Dobr├Ż de┼ł,

v─Źera mi priate─ż od V├ís objednal rastlinku Turnera diffusa, tak by som sa chcel sp├Żta┼ą na za─Źiatky pestovania tejto rastlinky. ─î├ştal som tento pr├şspevok, ale neviem, ─Źi sa m├ím riadi┼ą pod─ża neho a p├ír vec├ş v ┼łom nech├ípem.

Rád by som vedel:
    - ak├Ż substr├ít je najlep┼í├ş (asi ra┼íelina, ale pod─ża toho, ─Źo som ─Ź├ştal ved─ża, neviem ─Źi zo┼żeniem)
    - ─Źi je dobr├ę presadi┼ą rastlinku hne─Ć ako pr├şde do v├Ą─Ź┼íieho kvetin├í─Źa alebo ju necha┼ą v p├┤vodnom
    - ako ─Źasto zalieva┼ą
    - ak├ę hnojiv├í pou┼ż├şva┼ą a v ak├Żch mno┼żstv├ích
    - kam umiestni┼ą rastlinku - m├ím dve mo┼żnosti - ob├Żva─Źka parapet, v├Żchodn├í expoz├şcia alebo moja izba, z├ípadn├í expoz├şcia (v├Ą─Ź┼íinu ─Źasu spola zastret├ę)
    - je rastlinu mo┼żn├ę cielene pestova┼ą so zameran├şm na vysok├Ż obsah vonnej l├ítky, alebo vysok├Ż rast

To je zatia─ż v┼íetko, na ─Źo som si spomenul
Za odpove─Ć ─Ćakujem :)

//edit: pr├íve ─Ź├ştam ako v┼íetci vychvaluj├║ hnojivo Kristalon start pre rast, je vhodn├ę? Mysl├şm, ┼że zohna┼ą sa d├í ─żahko

18 Aug 2008, 13:40

Zalo┼żen├Ż: 11 Feb 2008, 11:11
Pr├şspevky: 585
Odosla┼ą Re: Za─Źiatky s turnera diffusa
Vhodn├Ż je ak├Żko─żvek ra┼íelinov├Ż substr├ít, ponuka je ┼íirok├í.
Rastlina pr├şde vo─żnokorenn├í, tak┼że treba ju ihne─Ć posadi┼ą do v├Ą─Ź┼íieho kvetin├í─Źa, min. cca 16-18cm.
Pokia─ż v izbe so z├ípadnou expoz├şciou neb├Żva pr├şli┼í teplo, vyhovuje viac t├í, je to v┼íak skoro jedno.
─îo sa t├Żka hnoj├şv, prihnojova┼ą sa d├í ako be┼żn├ę izbov├ę druhy rastl├şn, hnojivami pre v┼żdyzelen├ę rastliny, pod─ża n├ívodu. Ak v┼íak dobre rastie, prihnojova┼ą netreba, aspo┼ł v novom substr├íte po presaden├ş. Kristalon vhodn├Ż by┼ą m├┤┼że, ale nem├ím odsk├║┼ían├ę. V ka┼żdom pr├şpade v┼íak hnojenie nemo┼żno odporu─Źi┼ą, k├Żm kvetin├í─Ź nie je ├║plne prekorenen├Ż.
Vonn├ę l├ítky sa vo v┼íeobecnosti najviac tvoria pri pestovan├ş v ─Źo najlep┼í├şch podmienkach, ─Źiasto─Źne tvrd├Żch v porovnan├ş s bytov├Żmi, teda vonku na priamom oslnen├ş.
Vcelku je toto ─żahko pestovate─żn├Ż druh, nemali by s n├şm by┼ą probl├ęmy. Jedin├ę, ─Źo som si v┼íimol je, ┼że nem├í r├íd ni┼ż┼íie zimn├ę teploty, izbov├í je v┼íak bez probl├ęmov.

18 Aug 2008, 17:03

Pre istotu - posadi┼ą do ─Źistej ra┼íeliny, alebo substr├ítu s ur─Źit├Żm podielom ra┼íeliny?

M├ím si spravi┼ą klietku, ktor├║ omot├ím prieh─żadn├Żm celof├ínom a ma┼ą v nej rastlinu prv├Żch p├ír dn├ş?
Prv├Ż kr├ít polejem rastlinku po presaden├ş, ale ako zalieva┼ą potom?

18 Aug 2008, 19:11

Ra┼íelinov├Ż substr├ít - substr├ít na b├íze ra┼íeliny, mo┼że to by┼ą ra┼íelina s pr├şdavkom r├┤znych zlo┼żiek, alebo ra┼íelina upravovan├í r├┤znymi l├ítkami na po┼żadovan├ę chemick├ę vlastnosti. Porastie v ka┼żdom, ide o to, ┼że ra┼íelina m├í vhodn├ę fyzyk├ílne vlastnosti, je vzdu┼ín├í a dr┼ż├ş vhodn├ę mno┼żstvo vody.
Klietka by vyhovovala, aj ke─Ć be┼żne sta─Ź├ş zapichn├║┼ą dookola p├ír ┼ípajdl├ş a prehodi┼ą igelitov├Żm s├í─Źkom.
Potom zalieva┼ą pravidelne, aby substr├ít bol st├íle vlhk├Ż. Frekvencia z├ílievky z├ívis├ş od teploty prostredia.

18 Aug 2008, 20:58

No.. Bol som v tom, ┼że m├ím doma nejak├Ż substr├ít pre izbov├ę rastliny, ale zistil som, ┼że nem├ím ani za hrs┼ą hliny. D├║fam, ┼że do zajtra r├ína vydr┼ż├ş :(

19 Aug 2008, 20:23

Turnera je zasaden├í, d├║fam ┼że sa vzchop├ş, lebo teraz vyzer├í v├í┼żne biedne :(
Obrázok
Zasadil som ju do tejto zeminy:
Obrázok
Polial zmesou prevarenej a vody a "to─Źkovice" 1:1 a zakryl mikrotenov├Żm s├í─Źkom.

20 Aug 2008, 14:02

Substr├ít bude vhodn├Ż, aj rastlina by sa mala vzchopi┼ą. Len treba dr┼ża┼ą vlhko. Akur├ít som si v┼íimol, ┼że m├íte posaden├ę dve v jenom kvetin├í─Źi. Zo za─Źiatku to m├┤┼że r├ís┼ą dobre, ale nesk├┤r si m├┤┼żu konkurova┼ą.

20 Aug 2008, 19:00

Zasadil som to, ─Źo ste poslal :D
Ale mal som ├║plne in├║ predstavu o tom, ako bude turnera vyzera┼ą, sk├┤r som myslel, ┼że to bude n├şzky ko┼íat├Ż kr├şk s mal├Żmi such├Żmi l├şstkami a myri├ídami ┼żlt├Żch kvetov, ako sa d├í n├íjs┼ą na images.google. Ale nevad├ş, h├ídam sa mi podar├ş dosiahnu┼ą aspo┼ł podobn├Ż tvar :)

20 Aug 2008, 21:02

To áno, poslal som 2 turnery, jednu ako bonus...
Pozeral som nieko─żko obr├ízkov na googli, trochu skres─żuj├║, lebo rastlina tam vyzer├í men┼íia ako v skuto─Źnosti narastie. Ono to bude rozkon├íren├í drevnatej├║ca bylina, ale asi od ve─żkosti 50-100 cm. ─îasto rast├║ trochu hustej┼íie, k├Żm s├║ mal├ę, preto na niektor├Żch fotk├ích to vyzer├í ko┼íato. In├í─Ź je dos┼ą riedka aj ke─Ć je star┼íia a rozkon├íren├í. Vtedy ale u┼ż dobre kvitne.

21 Aug 2008, 09:02

Zatial je stav rovnak├Ż, v─Źera ve─Źer som polial asi 100ml a dnes r├íno zase 100ml. Nem├┤┼że to by┼ą nedostatkom svetla?

21 Aug 2008, 12:46

Netreba by┼ą netrpezliv├Ż, zakorenenie tropick├Żch drev├şn, hoci korenia r├Żchlo, nem├┤┼że by┼ą zo d┼ła na de┼ł. Trv├í to aspo┼ł t├Ż┼żde┼ł - dva. Zatia─ż by mala by┼ą udr┼żiavan├í kon┼ítantne vysok├í vzdu┼ín├í vlhkos┼ą a rozpt├Żlen├ę svetlo. M├┤┼że by┼ą aj priame, pokia─ż nie je pr├şlil┼í teplo. Pr├şpadn├Ż probl├ęm sa prejav├ş uschnut├şm listov (nie len spodn├Żch, to je be┼żn├Ż jav), pr├şpadne ke─Ć zaschne cel├Ż vrchol. A aj vtedy je mo┼żn├ę rastlinu zreza┼ą a potom nem├í d├┤vod nezakoreni┼ą, je len krat┼íia.
Zv├Ż┼íen├şm vzdu┼ínej vlhkosti kompenzujeme znefunk─Źnenie kore┼łov, ktor├ę vznik├í pri pres├ídzan├ş. Najakt├şvnej┼íia ─Źas┼ą kore┼ła s├║ kore┼łov├ę vl├ísky, asi 1mm dlh├ę, ve─żmi tenk├ę vl├íkna, ktor├ę be┼żne nie s├║ pozorovate─żn├ę. Tieto vl├íkna plnia hlavn├║ funkciu kore┼ła. T├í vidite─żn├í ─Źas┼ą kore┼ła je vlastne absorp─Źne m├ílo funk─Źn├í ┼ítrukt├║ra. Kore┼łov├ę vl├ísky s├║ funk─Źn├ę, len ak priamo vrastaj├║ do substr├ítu. Pri akomko─żvek z├ísahu (presadenie) ich funkcia zanik├í a musia sa vytvori┼ą nov├ę. A to je f├íza, v ktorej sa nach├ídza va┼ía rastlina. Zatia─ż m├í v┼íak v├Ą─Ź┼í├ş v├Żpar ako pr├şjem vody, preto tak vyzer├í a preto mus├ş ma┼ą ├║plne vlhko.

21 Aug 2008, 20:10

Prid├ívam ─Ćal┼íie obr├ízky. Rastlina vyzer├í, ako keby schla. Odpadli dva listy
ObrázokObrázok
A za─Źali mi r├ís┼ą v hline tak├ęto srandy:
ObrázokObrázok

Zatia─ż som mal rastlinku zakryt├║ igelitom. M├┤┼żem ho u┼ż odstr├íni┼ą alebo ho m├ím e┼íte necha┼ą na p├┤vodnom mieste?

26 Aug 2008, 17:09

Podarilo sa mi na─Ź├şta┼ą len jeden obr├ízok, neviem pre─Źo. P1050996.JPG - tento. Akur├ít z neho rozpozn├ívam, ┼że substr├ít je na b├íze k├┤ry a nie ra┼íeliny, to je ve─żmi zl├ę, v takomto akur├ít zhnij├║ korene. Moc mi nesed├ş (mo┼żno sa ale m├Żlim, videl som len obr├ízok...) s t├Żm, ─Źo bolo nap├şsan├ę na vreci. Nevyzer├í ako z norm├ílneho kompostu. Kompostovan├í k├┤ra je lacn├Ż materi├íl, preto jej je v obchodoch plno, ale n├íhrada ra┼íeliny alebo listovky, ma─Źinovky ─Źi in├Żch kvalitn├Żch zlo┼żiek substr├ítov to rozhodne nie je. Obsah dreva v p├┤de via┼że po─Źas svojho rozkladu organick├ę l├ítky, teda tak├Żto substr├ít je ├║plne chudobn├Ż na ┼żiviny. Takisto sa v ┼łom dar├ş hub├ím, m├┤┼że sa ─żahko zapari┼ą, pokia─ż na┼ł zasvieti slnko a spolu s n├şm sa sparia aj korene, ─Źo znamen├í koniec ich funk─Źnosti. Substr├ít s k├┤rou, ale len vo ve─żk├Żch kusoch, je vhodn├Ż len pre epifyty (orchidey, nepenthesy,...).
Ja by som to presadil a kryt odstr├ínil a┼ż po zakorenen├ş.
Pokia─ż opad├ívaj├║ len spodn├ę listy, je to v poriadku, v┼żdy spodn├ę padaj├║ a vrchn├ę prirastaj├║. Ak odpad├ívaj├║ pr├íve naopak, tie najv├Ą─Ź┼íie, m├┤┼że to znamena┼ą zahn├şvanie kore┼łov. Ka┼żdop├ídne dr┼żte ─Źo najvy┼í┼íiu vzdu┼ín├║ vlhkos┼ą.

27 Aug 2008, 17:30

Rastlinu som presadil do nejakej nemeckej eko, bio a neviem ešte akej rašeliny (teda skor raselinovy substrat) :D
Ta velka ma hore nove vyhonky (ale jeden stary list zozltol), ale pri spajdli (o ktoru sa opiera) sa mi objavila plesen. Taka biela s jemnymi chlpkami. Staci vytiahnut spajdlu a vybrat tu plesen aj s nejakou castou pody s lyzicou?
Mam pocit, ze ta plesen je tam kvoli prelievaniu, ale zalievam ako ste mi povedal, ked zem vyschne, cize kazde tri dni trosku vody

02 Sep 2008, 14:57

Pokia─ż je plese┼ł len okolo ┼ípajdle, sta─Ź├ş ju vybra┼ą (Je to slab├Ż materi├íl, rozlo┼ż├ş sa r├Żchlo. Ja pou┼ż├şvam bambusov├ę ┼ípajdle, vydr┼żia mnohokr├ít viac.). Miesto po plesni je dobr├ę prelia┼ą vodou, trochu sa to tam popremie┼íava a vl├íkna, ktor├ę ani nevid├şme sa naru┼íia. A e┼íte upresnenie k tej vlhkosti, substr├ít by ├║plne presycha┼ą nemal, teda hlavne k├Żm nezakorenia. Potom u┼ż znesie povrchov├Ż pr├şsu┼íok, cel├Ż substr├ít by v┼íak pri pestovan├ş tropick├Żch v┼żdyzelen├Żch drev├şn nemal nikdy preschn├║┼ą. Vhodn├║ vlhkos┼ą treba hlavne dobre odhadnu┼ą.

02 Sep 2008, 19:17

Zalo┼żen├Ż: 06 Sep 2008, 08:08
Pr├şspevky: 41
na tejto rastlinke mi za─Źali ┼żltn├║┼ą a opad├íva┼ą l├şstky - je to norm├ílne?

20 Sep 2008, 23:30

Tak som tu znova.
Mal├í dami├ínka u┼ż odi┼íla ├║plne, never├şm, ┼że sa pozviecha, ale ve─żkej sa dar├ş skvelo, rastie ako z vody :) Dnes som si ale v┼íimol, ┼że na star┼í├şch listoch m├í drobunk├ę hned├ę dierky. Nie je ich ve─ża, na liste mo┼żno jedna, dve, ale rad┼íej sa sp├Żtam ─Źo s t├Żm :)

21 Sep 2008, 09:33

Dierky nemusia znamena┼ą ni─Ź, mo┼żno su to stopy po vpichoch d├íkeho ┼íkodcu, ─Źi mal├Ż v├Żskyt nejakej huby. Pokia─ż sa bude ich v├Żskyt zahus┼ąova┼ą, prilo┼żte sem foto.

21 Sep 2008, 15:20

Tak hl├ísim m├┤j ─Ća─ż┼í├ş mal├Ż ├║spech - semienka. Je ich kopa, u┼ż som ich aj ve─ża omylom povys├íval, k├Żm som zistil, ─Źo to vlastne je. A teraz ot├ízka - m├┤┼żem vie va─Źky so semienkami vysypa┼ą do nejak├ęho s├í─Źiku a niekomu da┼ą? Priate─żka chcela damianu. Ako tie semienka zasadi┼ą, chytia sa v├┤bec?

─Äakujem.

12 J├║n 2009, 13:42

V├Żsev je jednoduch├Ż. Trochu dlh┼íie trv├í na┼ítartova┼ą rast, ale je to sk├┤r o ─Źase ako zvl├í┼ítnych schopnostiach. Sta─Ź├ş vysypa┼ą na povrch vhodn├ęho substr├ítu a dr┼ża┼ą na svetle a vo vysokej vlhkosti (vitr├şna/f├│lia).

12 J├║n 2009, 17:52
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 43 ]  Prejs┼ą na str├ínku 1, 2, 3  ─Äal┼íia

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]