Práve je 20 Apr 2018, 09:50

Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 117 ]  Prejs┼ą na str├ínku 1, 2, 3, 4, 5, 6  ─Äal┼íia
dionaea muscipula 
Autor Správa

Zalo┼żen├Ż: 10 Aug 2008, 10:44
Pr├şspevky: 39
Odosla┼ą dionaea muscipula
Ahojte,
mam tuto masozravku az priblizne 1.5 roka ale stale sa mi nedari ju pestovat, mala som ju von na okne na slnku. Na jar zacala krasne rast ale teraz hnuje a postupne jej odhnivaju vsetky pasce, hoci nove jej rastu stale ale skor nez dorastu hned zacnu cerniet neviete preco???

10 Aug 2008, 10:51

Zalo┼żen├Ż: 11 Feb 2008, 11:11
Pr├şspevky: 580
Odosla┼ą Re: dionaea muscipula
Niekedy to mucholapky robia. Najpravdepodobnej┼íia pr├ş─Źina je ve─żk├ę mno┼żstvo fytopatog├ęnnych organizmov v okol├ş v kombin├ícii s nie najlep┼í├şm zdravotn├Żm stavom rastliny, pr├şpadne vysokou teplotou. Mlad├Ż rast├║ci list nem├í e┼íte dobre vyvinut├║ ochranu proti organizmom (huby a bakt├ęrie), ─Źo ho nap├ídaj├║ a najm├Ą vo vy┼í┼í├şch teplot├ích m├┤┼że pod─żahn├║┼ą. Preto odpor├║─Źam "vy─Źisti┼ą prostredie" presaden├şm rastliny do ─Źerstnej, kvalitnej ra┼íeliny (lebo v substr├íte je h├║b mnoho) a nepestova┼ą ju v malej n├ídobe, kde teplota po─Źas priameho osvetlenia st├║pne pr├şli┼í vysoko (nad 40 stup┼łov). Presadenie mucholapky je v┼íak vhodn├ę a┼ż na jar, Pokia─ż by to rastlina do jari ale nemala zvl├ídnu┼ą, sk├┤r znesie presadenie cez f├ízu rastu, teda aj teraz. ─îiasto─Źne by sa dalo rastline pom├┤c┼ą ponoren├şm cel├ęho kvetin├í─Źa aj s mucholapkou na 1-2 dni do ─Źistej, demineralizovanej (posta─Ź├ş prevaren├í) vody. Tam sa vyplavia prebyto─Źn├ę organick├ę l├ítky, ktor├ę napom├íhaj├║ rozvoju r├┤znych organizmov v p├┤de.
Pr├ş─Źin v┼íak m├┤┼że by┼ą i viac. Na presnej┼íiu determin├íciu by to chcelo aspo┼ł foto, pr├şpadne detailn├Ż opis podmienok.

10 Aug 2008, 21:10

no tak stanoviste: pol dna pieklo na nu slnko, ale trochu ju tienili aj ine rastliny, predtym bola kraaasna cerveneli jej pasce rastli jej krasne toto sa jej stalo akoby zo dna na den

Pr├şlohy:
tn_P8110005.JPG
tn_P8110005.JPG [ 186.05 kB | Zobrazená 11810 krát ]
tn_P8110003.JPG
tn_P8110003.JPG [ 163.32 kB | Zobrazená 11828 krát ]

11 Aug 2008, 17:01

jaaaj a mam doma aj destilovanu vodu tak do tej ju mozem vlozit???

11 Aug 2008, 17:02

Substr├ít skuto─Źne vyzer├í v rozklade, pravdepodobne korene bud├║ odhnit├ę. V tomto pr├şpade mo┼żno odporu─Źi┼ą aj okam┼żit├ę presadenie do kvalitnej ra┼íeliny. Star├║ ra┼íelinu by som z rastliny opatrne opl├íchol...

12 Aug 2008, 18:46

lenze tu u nas zohnat raselinu to ako ihlu v kope sena dosial som nikde nijaku nenasla

13 Aug 2008, 16:55

To je skuto─Źn├Ż probl├ęm, zohna┼ą dobr├║ ra┼íelinu. Ja nakupujem vo ve─żkoobchode Pasi─Ź Nitra pravdepodobne najkvalitnej┼íiu ra┼íelinu na na┼íom trhu zna─Źky Klassmann. Dobr├║ ra┼íelinu som e┼íte videl vo ve─żkoobchode Tak├ícs v Novej Dedinke pri Bratislave, inak treba pobeha┼ą po z├íhradk├írstvach a popozera┼ą ─Źist├║, vrchoviskov├║ hrubovl├íknit├║ kysl├║ ra┼íelinu bez ├║prav. V ┼żiadnom pr├şpade neodpor├║─Źam sadi┼ą m├Ąso┼żravky do ra┼íeliny z Baumaxu (─Źi podobn├Żch obchodov so siln├Żm marketingom ale slab├Żm tovarom). S├║ to nekvalitn├ę odpadov├ę substr├íty v ktor├Żch rastlina takmer s istotou r├Żchlo odumrie. E┼íte mo┼żno odporu─Źi┼ą n├ív┼ítevu ┼ík├┤lok okrasn├Żch drev├şn, tam v├ím poradia, alebo trochu ra┼íeliny mo┼żno aj predaj├║.

13 Aug 2008, 17:14

a co tak raselina z prirody???

13 Aug 2008, 17:34

To je asi e┼íte v├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm. Jedin├í lokalita, kde sa na Slovensku vyskytuje kvalitn├í ra┼íelina, vhodn├í pre m├Ąso┼żrav├ę rastliny, sa ┼ąa┼żila na Orave, lokalita Such├í Hora. Kv├┤li finan─Źn├Żm probl├ęmom sa u┼ż roky ne┼ąa┼ż├ş, lokalitu skonfi┼íkovala banka a str├í┼żi ju bezpe─Źnostn├í slu┼żba. Pokia─ż by sa v├ím podarilo s jej zamestnancami dohodn├║┼ą, nejak├ę vrecko by sa tak n├íjs┼ą dalo. Ale upozor┼łujem, s├║ to tvrd├ş chlapci...
Ostatn├ę lokality s├║ slatinn├ęho charakteru, ra┼íelina nem├í vl├íkna, je vo vy┼í┼íom stupni rozkladu, pr├şpadne obsahuje i v├ípnik, ─Źo je ├║plne nevhodn├ę. Najbli┼ż┼íie vhodn├ę miesta s├║ v Po─żsku, ─Źi Litve - odtia─ż sa dov├í┼ża Klassmann.

13 Aug 2008, 22:43

aha takze z toho nic nebude, pokusim sa zohnat teda tu, o ktorej tu pisete, poznam par zahradnictiev tak mozno budem mat statsie.
a neni mozne zasadit mucholapku do niecoho ineho?? :cry:

14 Aug 2008, 10:58

Do ┼żiv├ęho ra┼íelinn├şka, zh├í┼ła sa ve─żmi ┼ąa┼żko, ove─ża ┼ąa┼ż┼íie ako ra┼íelina. Mo┼żno by r├ístla aj v lignoceli (kokosov├ę vl├íkna, pred├ívaj├║ sa lisovan├ę v tehle), zatia─ż v┼íak neviem, ─Źi to niekto sk├║┼íal.

14 Aug 2008, 12:00

kde sa daju tie vlakna kupit??? teda ak sa daju?????

14 Aug 2008, 17:52

a da sa dionea pestovat zo semena??? ci sa to neda???

14 Aug 2008, 17:58

Lignocel sa d├í k├║pi┼ą v z├íhradk├írstvach (kde presne-neviem).
Mucholapka, samozrejme, rastie dobre (v optim├ílnych podmienkach) aj zo semena. Chce to v┼íak malinko viac sk├║senost├ş...

15 Aug 2008, 15:47

no ja som clovek co len tak neobsedi a hlavne ked sa jedna o kvety, to je moje hobby, takze by som to rada vyskusala, ale zohnat semena mucholapky je zda sa mi nemozne
lingocel su som zohnala maju ich ako podstielky v akvaristikach. take lisovane a maju ich aj v mensom, tak to idem skusit lebo raselinu som nezohnala nikde.

16 Aug 2008, 08:48

Semen├í m├ívaj├║ v semenn├Żch bank├ích spolo─Źnosti pestovate─żov m├Ąso┼żrav├Żch rastl├şn. Sk├║ste na str├ínkach Darwiniany. Inak, ka┼żd├Ż pestovate─ż si svoju ├║rodu v├Ą─Ź┼íinou vyseje s├ím.

18 Aug 2008, 17:05

Zalo┼żen├Ż: 18 Aug 2008, 16:58
Pr├şspevky: 19
Dobr├Ż de┼ł, ja som v pestovan├ş rastl├şn e┼íte len za─Źiato─Źn├şk. M├ím zatia─ż len jednu m├Ąso┼żrav├║ rastlinu a to dionaea muscipula. No pri pestovan├ş sa mi tie┼ż objavili probl├ęmy. Moja rastlina mi tvor├ş stra┼íne mal├ę pasce, a┼ż na t├║ jednu ─Źo m├í odvtedy, ─Źo som ju dostal. M├ím ju v miestnosti, kde pestujem aj in├ę rastliny; okno v miestnosti je orientovan├ę na juh, mucholapka je ale ─Ćalej od neho, zalievam tak, aby bol substr├ít st├íle vlhk├Ż, niektor├ę rastliny denne ros├şm da┼ż─Ćovou vodou, no mucholapku nie. Mohol by mi niekto pros├şm poradi┼ą, v ─Źom je chyba? ─Äakujem.

ešte pripájam fotky

Pr├şlohy:
Komentár súboru: mucholapka
P8180039.JPG
P8180039.JPG [ 50 kB | Zobrazená 11689 krát ]
Komentár súboru: malá pasca
P8180002.JPG
P8180002.JPG [ 20.52 kB | Zobrazená 11759 krát ]
18 Aug 2008, 17:33

Rastlina je evidentne pestovan├í v nedostato─Źnom osvetlen├ş. Odpor├║─Źam premiestni┼ą na okno, ─Źo najbli┼ż┼íie. A takisto vymeni┼ą substr├ít, potom polieva┼ą vodou bez v├ípnika, destilovanou alebo aspo┼ł prevarenou.

18 Aug 2008, 21:02
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża

Zalo┼żen├Ż: 26 J├║l 2008, 18:07
Pr├şspevky: 29
Mne sa tiez zo zaciatku nedarilo vypestovat dionaeu. Tak som zacala s inymi druhmi masozravych rastlin a postupne sa ucila. Pestujem ich sice iba rok, ale uz sa mi dari lepsie. Pestujem uz aj jednu dionaeu, ktora mi dokonca prave aj nadherne kvitne. Poslem neskor (vecer) foto pre lepsiu motivaciu.

Dionaeu mam na okne, sice na zapadnej strane, ale je tam zatial spokojna, polievam ju len do podkvetnika vacsinou vodou zo studne obcas aj dazdovou vodou. Vseky masozravky kazdy den skontrolujem kolko vypili vody, podolievam ju ak chyba a ak su nejake listky zlte alebo uz sive, tak ich odstranim.

19 Aug 2008, 08:20

vsade sa pise ze dionea je jedna z najlahsie pestovatelnych no mne sa nezda tu ktoru mam je uz druha a ani tej sa nedari,ale mam tiez krciaznik a ten je nadherny, krasne rastie

19 Aug 2008, 08:23
Zobrazi┼ą pr├şspevky za obdobie posledn├Żch:  Usporiada┼ą pod─ża  
Vytvori┼ą nov├║ t├ęmu Odpoveda┼ą na t├ęmu  [ Po─Źet pr├şspevkov: 117 ]  Prejs┼ą na str├ínku 1, 2, 3, 4, 5, 6  ─Äal┼íia

Kto je pr├ştomn├Ż

Pou┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: Google [Bot] a 1 hos┼ą.

Nem├┤┼żete zaklada┼ą nov├ę t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete odpoveda┼ą na t├ęmy v tomto f├│re
Nem├┤┼żete upravova┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete maza┼ą svoje pr├şspevky v tomto f├│re
Nem├┤┼żete zasiela┼ą s├║bory v tomto f├│re

H─żada┼ą:

[ gallery ]       [ journal ]       [ foto ]       [ portfolio ]       [ rastliny ]